PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo wodne: Nie trzeba uwzględniać ryzyka powodziowego w planach zagospodarowania przestrzennego?

  • AT    10 grudnia 2015 - 15:32
Prawo wodne: Nie trzeba uwzględniać ryzyka powodziowego w planach zagospodarowania przestrzennego?
PiS chce zian w Prawie wodnym (fot.fotolia)

- Samorządy nie będą musiały dostosowywać miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego do map ryzyka powodziowego - taką propozycję złożyło PiS w Sejmie.




Prawo i Sprawiedliwość wniosło do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy - Prawo wodne

Kluczową zmianą ma być modyfikacja przepisów art. 88f ust. 5 i 6 ustawy - Prawo wodne. Chodzi o wprowadzenie fakultatywnego uwzględniania przedstawionych na mapach zagrożenia powodziowego oraz mapach ryzyka powodziowego granic obszarów szczególnego zagrożenia powodzią w koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, planie zagospodarowania przestrzennego województwa, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Ze zmianą przepisów art.88f ust. 5 i 6 ustawy - Prawo wodne są związane przepisy przejściowe zawarte w art. 4 ust. 2 i art. 5 projektu ustawy nakazujące stosowanie przepisów art. 88f ust. 5 i 6 ustawy w nowym brzmieniu do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia wżycie niniejszej ustawy.

Pozwoli to jednostkom samorządu terytorialnego zakończyć postępowania administracyjne i działania prawotwórcze z uwzględnieniem fakultatywności uwzględniania informacji z zakresu zarządzania ryzykiem powodziowym w procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego.

To oznacza, że samorządy będą więc mogły, a nie musiały jak dotychczas, uwzględniać w wymienionych dokumentach, poziom zagrożenia powodziowego wynikający z wyznaczenia map ryzyka i zagrożenia powodziowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (2)

  • starszy absolwent, 2015-12-13 07:42:37

    Sprawa jest dość złożona: wiadomo, że mapy zagrożenia powodziowego nie zostały przygotowane rzetelnie (powody? - kilka). Wiadomo, że gminy nie były zadowolone z tych planów, ale nie dlatego że nierzetelne, tylko dlatego, że ograniczały możliwości rozwoju . I tu rodzi się pytanie: to gminy chcą się r...ozwijać na terenach powodziowych/zalewowych? Pewno nie, ale skąd mają mieć pewność, że te plany są dobrze opracowane. No i sprawa się wyjaśnia: a nowa ekipa zamiast rzetelnie i MERYTORYCZNIE podejść do tematu mówi, że regulacje są "nieobligatoryjne". Trudno to zrozumieć. No, ale jak ideologia idzie przed rozumem, to tak właśni jest. Recepta: zapytać . Nawet, jeśli są bezpartyjni. (Nie, to nie jest PRL: teraz też tak się dobiera ekspertów). Całe szczęście, że aura sprzyja i powodzi jak dotąd nic nie zapowiada. Ale do czasu. Obyśmy byli mądrzy przed szkodą ...  rozwiń
  • staś, 2015-12-12 11:49:06

    Bicie piany! Samorządy które nie uwzględnia zagrożeń powodziowych w planie, narażają się na procesy cywilne w wiadomym skutkiem. Fakultatywność nie oznacza bezmyślności i bezkarności.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.