PARTNER PORTALU
 • BGK

Prawo wodne, podwyżki cen wody: Projekt w ciągu tygodnia trafi pod obrady Rady Ministrów

 • aw/PAP    10 października 2016 - 09:36
Prawo wodne, podwyżki cen wody: Projekt w ciągu tygodnia trafi pod obrady Rady Ministrów
Minister środowiska Jan Szyszko (Fot. : www.lasy.gov.pl)

• W ciągu tygodnia projekt nowego prawa wodnego powinien trafić pod obrady Rady Ministrów –zapowiedział minister środowiska Jan Szyszko.
• Gospodarka wodna jest niedoinwestowana, musi być finansowana na podstawie nowych obciążeń – dodał.
Minister podkreślał w radiowych Sygnałach Dnia, że nowe prawo wodne będzie realizowało zadania dające Polakom bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Jego zdaniem, obecna sytuacja będąca efektem zaniedbań poprzedników jest tragiczna.

Czytaj też:Nowe prawo wodne: Samorządowcy wyliczają, że to podwyżki rzędu 100 zł rocznie

"Sytuacja jest tragiczna. Odziedziczyliśmy to po poprzednikach, osiem lat pracowali nad tym żeby zrobić prawo wodne, nie udało się. Jest konieczne, żeby jak najszybciej rozpocząć działalność w tym kierunku, żeby m.in. bezpieczeństwo powodziowe wzrosło" - powiedział.

Minister dodał, że gospodarska wodna jest niedoinwestowana, wymaga pieniędzy, na co budżetu państwa nie stać, więc konieczne są "nowe obciążenia poszczególnych działów przemysłu, rolnictwa i obywateli".

"Prawo jest przygotowane w ten sposób, zgodnie z dyrektywami, żeby dążyć do tego, żeby gospodarka wodna była samofinansująca się" - powiedział minister Szyszko.

Chodzi o pełne wdrożenie do polskich przepisów Ramowej Dyrektywy Wodnej, szczególnie jej 9. artykułu, mówiącego o tzw. zwrocie kosztów usług wodnych. Opłatami za pobór wody zostaną objęci m.in. rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji.

Projekt ustawy Prawo wodne zakłada utworzenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", które w imieniu Skarbu Państwa będzie zarządzało wszystkimi wodami publicznymi. To pozwoli na lepsze zarządzanie nie tylko wałami przeciwpowodziowymi, ale także urządzeniami melioracyjnymi.

Czytaj też: O ile wzrośnie cena wody?

Ministerstwo zapewnia, że opłaty za kranówkę mogą wzrosnąć, ale nawet jeśli to się stanie, nie będzie to znacząca podwyżka. Projekt ustawy Prawo wodne przewiduje dla różnej wielkości miast różne stawki. Maksymalny poziom, do jakiego mogą wzrosnąć ceny, to do 15 groszy w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców i do 40 groszy za 1 m sześc. w dużych aglomeracjach miejskich. Według analizy przeprowadzonej w ministerstwie podczas prac nad ustawą, oznacza, że czteroosobowej rodziny wzrost opłat za wodę wyniesie 2,5 zł miesięcznie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • glaertes1, 2016-10-24 10:16:35

  TEN BIEDNY KRAJ NIE MA SZCZĘŚCIA DO WŁADZ, A LUD OD 1945 ROKU CIERPI POD BATOGIEM ŻYDOWSKICH "PRZEBIERAŃCÓW"! JAK BARDZO MUSIMY BYĆ GROŹNI DLA "EUROKOŁCHOZU I "JUDEOWIERCHUSZKI"?
 • Avema Rio, 2016-10-24 09:57:11

  taaaa, brakuje ministrowi na karocę dla sukienkowego Dyducha gdy ten będzie święcił każde drzewo oddzielnie, nie więcej niż jedno dziennie. Ci panowie w sukienkach ( nie mylić z porządnymi Szkotami) nie mogą się przemęczać, bo mogłyby im kałduny opaść niżej kolan....
 • eugeniusz, 2016-10-20 15:01:27

  Panie Ministrze Szanowny! Niech Pan przerzuci pieniądze z hołubionych przez Pana Lasów Państwowych. Mniej polowań, mniej Imprez, mniej podwyżek płac. Zacisnąć pasa, to takie proste, Panie Profesorze