PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo zamówień publicznych wciąż straszy

  • wnp.pl    29 stycznia 2015 - 19:59
Prawo zamówień publicznych wciąż straszy

Fot. Fotolia

Dwuznaczność kryterium cenowego, problemy z ochroną tajemnicy handlowej uczestników przetargu, otoczenie prawne - te i wiele innych problemów paraliżują w Polsce rozstrzyganie przetargów publicznych.
Przedsiębiorcy mieli nadzieję, że nowa ustawa o zamówieniach publicznych nieco uporządkuje te sferę gospodarki. Z raportu "Z nowym prawem zamówień publicznych - stare problemy, nowy bałagan" opracowanego przez Warsaw Enterprice Institute wynika, ze te nadzieje zostały zawiedzione. Ustawa w obecnym kształcie nie spełnia ani oczekiwań przedsiębiorców, ani nie gwarantuje podatnikowi, że wygrywać będą najlepsze oferty i że jego pieniądze będą spożytkowane w najlepszy możliwy sposób.

- Mimo że nowe prawo wprowadza szereg uproszczeń i nowych definicji, a w szczególności wymusza poszerzenie kryteriów oceny ofert, nie rozwiązuje jednak fundamentalnego problemu. Jest nim relatywizm zapisów i brak precyzyjnych definicji, które mogłyby uchronić podmioty uczestniczące w procesie od długich przewodów odwoławczych i skomplikowanych procesów sądowych - mówi Tomasz Wróblewski, wiceprezes zarządu Warsaw Enterprise Institute.

Mimo wprowadzonej w życie 19 października 2014 r. nowelizacji, nadal cena ma zbyt dużą wagę w procesie wyłaniania zwycięzcy przetargu. Chociaż odsetek postępowań przetargowych, w których cena była jedynym kryterium wyboru zauważalnie spadł, to jednak waga dodatkowych kryteriów jest nadal niewielka, a czasami wręcz symboliczna. - Zamawiający ze zwykłej wygody i strachu przed oskarżeniami czy koniecznością tłumaczenia się będą dążyli do zwiększania, a nie zmniejszania roli ceny przy podejmowaniu ostatecznej decyzji - mówi Jakub Bińkowski, analityk Warsaw Enterprise Institute.

W opinii ekspertów WEI problemem jest też dwuznaczność definicji "rażąco niskiej ceny". Sądy w ostatnich latach sądy w niektórych przypadkach tłumaczą ją jako cenę niewiarygodną, w innych - niemożliwą do spełnienia w warunkach rynkowych, a w jeszcze innych jako cenę rażąco odbiegającą od pozostałych ofert.

Czytaj więcej na wnp.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.