PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo zamówień publicznych: Zamawiający może żądać informacji o formie zatrudnienia pracownika

  • MN    5 maja 2017 - 12:32
Prawo zamówień publicznych: Zamawiający może żądać informacji o formie zatrudnienia pracownika
Zamawiający w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane powinien wymagać informacji o formie zatrudnienia pracowników. (fot. pixabay)

Zamawiający może pozyskiwać takie dane osobowe pracowników jak: imię i nazwisko, data zawarcia umowy, rodzaj umowy o pracę oraz wymiar etatu.
• Zamawiający mają problem z weryfikowaniem, czy wykonawcy zatrudniają pracowników na umowę o pracę.

• Realizacja polityki społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych wynika z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

• Prezes UZP i GIODO wypracowali rozwiązanie, dzięki któremu zamawiający mogą żądać od wykonawcy informacji o formie zatrudnienia pracowników.   

• Podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie mowa o zamówieniach publicznych na panelu "Inwestycje infrastrukturalne – nowe otwarcie" w dniu 11 maja.

Wprowadzone do ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) przepisy wzmacniające stosowanie klauzul społecznych i przestrzeganie prawa pracy w ramach zamówień publicznych były w ostatnim czasie przedmiotem publicznej dyskusji. Jej uczestnicy wskazywali, iż obowiązujące przepisy rodzą po stronie zamawiających problemy z weryfikowaniem zatrudniania przez wykonawców pracowników na umowę o pracę.

W związku z tym prezes Urzędu Zamówień Publicznych - Małgorzata Stręciwilk, wspólnie z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych - Edytą Bielak-Jomaa, wypracowali rozwiązanie mające zapewnić skuteczną realizację polityki społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych przy jednoczesnym poszanowaniu zasad wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych.

Zakres danych osobowych

Uzgodniono, że zamawiający jest uprawniony do żądania od wykonawców lub podwykonawców oświadczeń i dokumentów potwierdzających zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Dla skutecznej weryfikacji obowiązku określonego w przepisach (art. 29 ust. 3a i art. 36 ust. 2 pkt 8a ustawy Pzp), że zamawiający może pozyskiwać takie dane osobowe pracowników, jak: imię i nazwisko, data zawarcia umowy, rodzaj umowy o pracę oraz wymiar etatu.

UZP i GIODO argumentują, że przyjęcie takiego rozwiązania zapewni realną i efektywną kontrolę spełniania wymogu zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących prace w rozumieniu art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

GIODO dodaje, że powyższe wspólne ustalenia powinny być również brane pod uwagę przy pracach nad nowym prawem zamówień publicznych.

Modyfikacja dokumentów

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przygotował zmodyfikowane dokumenty w tej sprawie, tj. przykładowe postanowienia SIWZ (dodajemy w załączniku "multimedia").

Na stronie uzp.gov.pl znajduje się także opinia na temat obowiązku zamawiającego określania w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.