PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawomocny wyrok wyklucza ślubowanie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    1 czerwca 2011 - 08:07
Prawomocny wyrok wyklucza ślubowanie

Prowadzący pierwszą sesję nie powinien dopuścić do złożenia przyrzeczenia przez radnego z orzeczeniem skazującym, bo jego mandat wygasł.
W gminie w ostatnich wyborach samorządowych mandat radnego uzyskała osoba, przeciwko której toczyło się postępowanie karne. Już po wyborach, a jeszcze przed złożeniem przez radnych ślubowania, wyrok skazujący radnego się uprawomocnił. Prowadzący pierwszą sesję radny senior jednak umożliwił skazanemu złożenie ślubowania – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Przegłosowali wygaśnięcie mandatu

Dopiero później rada podjęła uchwałę stwierdzającą wygaśnięcie jego mandatu. Radny zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego i, oczekując na rozstrzygnięcie, wykonuje związane z mandatem obowiązki.

W opisanej sytuacji nie należy dopuścić do złożenia przez radnego ślubowania. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba uruchomić całą procedurę, której celem jest stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego.

Czytaj też:  Niełatwo odebrać radnemu mandat

W tym celu rada gminy powinna podjąć stosowną uchwałę najpóźniej w terminie trzech miesięcy od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu (uprawomocnienie się wyroku skazującego lub orzeczenia warunkowo umarzającego postępowanie karne). Przed podjęciem takiej uchwały rada powinna umożliwić zainteresowanemu złożenie wyjaśnień.

Trzeba też pamiętać, że od uchwały rady stwierdzającej wygaśnięcie mandatu zainteresowanemu przysługuje skarga do sądu administracyjnego, którą należy wnieść w terminie siedmiu dni od dnia, w którym uchwała ta została radnemu doręczona. Mandat radnego wygasa z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego oddalającego taką skargę.

Jeżeli sąd uzna skargę zainteresowanego za uzasadnioną, to rada gminy powinna takiej osobie umożliwić złożenie ślubowania i przystąpienie do wykonywania mandatu radnego – informuje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.