PARTNER PORTALU
  • BGK

Preferencje podatkowe w części centrum Poznania

  • JS    20 grudnia 2016 - 20:12
Preferencje podatkowe w części centrum Poznania
Z preferencyjnej stawki będą mogli z niej skorzystać podatnicy, których nieruchomości są położone w rejonie ulic: Święty Marcin, Wrocławska, Stary Rynek(fot. poznan.pl)

Od początku nowego roku na terenie Poznania będą obowiązywały dwie stawki - podstawowa i preferencyjna - podatku od nieruchomości od budynków lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Preferencyjna stawka podatku od nieruchomości stanowić będzie połowę wartości przyszłorocznej stawki podstawowej i wynosić będzie 11,33 zł od 1 m2. Będą mogli z niej skorzystać podatnicy, których nieruchomości są położone w rejonie ulic: Święty Marcin, Wrocławska, Stary Rynek, a lokale te znajdują się w budynkach wybudowanych przed 1990 rokiem. Jednocześnie prowadzona w nich działalność gospodarcza wymieniona została w załączniku numer 2 do uchwały oraz nie będzie prowadzona z razem produkcją, sprzedażą, przygotowaniem i podawaniem napojów alkoholowych.

Z niższej stawki skorzystać więc mogą m.in. sprzedawcy książek, antyków, kwiatów, pieczywa, wyrobów artystycznych, zegarków, biżuterii, krawcy, introligatorzy, firmy dorabiające klucze oraz zegarmistrzowie. 

"Aby skorzystać z obniżonej stawki wszyscy, których nieruchomości spełniają powyższe warunki, muszą złożyć nowy druk (korektę) "Informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, gruntach rolnych i lasach". Muszą zgłosić na tym formularzu, jaka powierzchnia użytkowa budynku jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wymienionym w uchwale. W przypadku osób prawnych należy złożyć "Deklarację na podatek od nieruchomości na 2017 rok", w której będą wykazane powierzchnie korzystające z obniżonej stawki" - informuje magistrat.

Jak przypomina, obniżona stawka - zwana "stawką preferencyjną" dla podatników prowadzących działalność gospodarczą - stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach wynikających z rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej. Pomocą de minimis jest różnica pomiędzy stawką podstawową a stawką preferencyjną - czyli 11,33 zł za 1 m2. 

"Dlatego podatnik ubiegający się o taką pomoc jest zobowiązany do przedłożenia do 31 stycznia roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku podatkowego po tej dacie - w terminie 14 dni, zaświadczeń i oświadczeń o otrzymanej pomocy de minimis" - informuje urząd.

Do czasu otrzymania decyzji, ustalającej podatek przy zastosowaniu obniżonej, preferencyjnej stawki, podatnik jest obowiązany uiszczać opłatę w pierwotnie naliczonej wysokości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.