PARTNER PORTALU
  • BGK

Preferencyjne kredyty dla gmin ze stratami po zimie

  • PAP    21 maja 2012 - 20:40
Preferencyjne kredyty dla gmin ze stratami po zimie

Wojewoda kujawsko-pomorski wysłał w poniedziałek do resortu rolnictwa pierwszy wniosek o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej dla gmin i miast, w których wymarzły zasiewy. W całym regionie klęska dotknęła ponad 46 tys. gospodarstw.
"Wojewoda Ewa Mes podpisała i skierowała w poniedziałek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej dla gmin, które oszacowały straty z tytułu ujemnych skutków przezimowania. Dotyczy on gmin: Zbiczno, Sośno, Bukowiec, Drzycim, Chełmża, Czernikowo, Łubianka, Wielka Nieszawka oraz miast: Bydgoszcz, Chełmża i Toruń" - poinformował Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego.

Wojewoda kujawsko-pomorski powołał w 143 gminach komisje do szacowania strat. "Do tej pory wpłynęły 44 protokoły szacowania, które są teraz sprawdzane pod względem formalnym i po sprawdzeniu zostanie wysłany do ministra kolejny wniosek dotyczący następnych gmin" - dodał Michałek.

W województwie kujawsko-pomorskim, według danych opublikowanych w kwietniu, straty spowodowane wymarznięciem upraw wystąpiły w 46 tys. 284 gospodarstwach, na powierzchni 360 tys. 304 hektarów. Mrozy wyrządziły szkody w uprawach pszenicy (166 tys. 842,5 ha), pszenżyta (71 tys. 580 ha), rzepaku (78 tys. 960 ha), jęczmienia (16 tys. 612 ha), a także w uprawach żyta i w sadach.

O pomoc mogą ubiegać się gospodarstwa, w których straty oszacowane przez komisje powołane przez wojewodów wyniosły średnio powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie lub powyżej 1050 zł - np. w drzewkach owocowych u sadowników. Pomoc będzie pomniejszona o połowę, jeśli rolnik nie ubezpieczył upraw.

Pomoc można uzyskać na ponowne obsianie upraw ozimych w wysokości 100 zł za hektar. Warunek ubezpieczenia upraw i 30 proc. strat nie będzie miał tu zastosowania.

Wśród form pomocy dla poszkodowanych rolników są m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji, umarzanie, odraczanie lub rozkładania na raty składek do KRUS, odraczanie i rozkładanie na raty czynszów za dzierżawę gruntów od Agencji Nieruchomości Rolnych. Wójtowie będą mogli też stosować ulgi w podatku rolnym za br.

W Polsce - według danych resortu rolnictwa - uprawy wymarzły na powierzchni ok. 1,4 mln ha; największe straty wystąpiły w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, lubuskim i mazowieckim.

Szkody w uprawach ozimych na znacznym obszarze kraju są skutkiem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, jakie wystąpiły na początku roku. W pierwszej dekadzie stycznia odnotowano wysokie temperatury, dochodzące miejscami do 12 stopni Celsjusza, co przyczyniło się do zakłócenia zimowego spoczynku roślin. Szczególnie niekorzystne warunki agrometeorologiczne wystąpiły w drugiej połowie stycznia. Wówczas zapanowały mrozy i temperatura miejscami spadła do minus 25 stopni Celsjusza, a grunty pokrywała niewielka warstwa śniegu.

Niskie temperatury poniżej normy utrzymywały się także w lutym, a poza południową częścią kraju nie padał śnieg lub występowały niewielkie jego opady. Temperatury powietrza przy gruncie miejscami sięgały minus 30 stopni Celsjusza.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.