PARTNER PORTALU
 • BGK

Premier o nowelizacji ustawy o RIO: To nie bat na samorządowców

 • PAP/JS    23 czerwca 2017 - 16:54
Premier o nowelizacji ustawy o RIO: To nie bat na samorządowców
Premier Beata Szydło (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Zmiany dot. działania Regionalnych Izb Obrachunkowych są potrzebne po to, by poprawić funkcjonowanie samorządów; to nie jest bat na samorządowców - powiedziała premier Beata Szydło.
Senat w czwartek (22 czerwca) poparł - bez poprawek - nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, która zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Premier była pytana na konferencji prasowej o cel nowelizacji, która była krytykowana przez opozycję oraz o to, czy ustawa ta nie jest "batem na samorządowców".

"Jako b. samorządowiec mogę powiedzieć, że nareszcie została ta ustawa zmieniona i to nie jest bat na samorządowców. Zresztą Regionalna Izba Obrachunkowa nie jest po to, by w jakiś sposób chronić samorządowców, tylko by kontrolować i sprawdzać pieniądze publiczne, i pieniądze podatników" - podkreśliła premier.

"Te zmiany są potrzebne po to, by poprawić funkcjonowanie samorządów" - zaznaczyła szefowa rządu.

Nowe rozwiązania - według rządu - mają wzmocnić kontrolną i pomocniczą wobec samorządu terytorialnego funkcję RIO. Przewidują m.in., że premier nie będzie już musiał zasięgać opinii sejmików wojewódzkich przed wydaniem rozporządzenia w sprawie m.in. dot. siedzib izb, zasięgu terytorialnego ich działania, organizacji, czy liczby członków kolegium w każdej z nich.

Ponadto nowela daje RIO szersze pole do kontroli. Zgodnie z nią inspektorzy będą badać nie tylko jak dotąd, legalności wydatków, ale też gospodarność - "w zakresie tzw. tytułów dłużnych i w oparciu o kryterium rzetelności" oraz ich celowość.

Nowela daje premierowi prawo zawieszenia organów JST i ustanowienia zarządu komisarycznego na okres do dwóch lat w razie "nierokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu przez nie zadań publicznych". Nowe przepisy stanowią też, że premier będzie mógł wydać rygor natychmiastowej wykonalności rozstrzygnięciom RIO dot. odwoływania lub rozwiązywania organu wykonawczego jednostek samorządu terytorialnego i wyznaczenia osoby, która do czasu wyboru kolejnego organu będzie pełniła jego funkcję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Andrzej Dec, 2017-06-27 10:20:43

  Do Obywatel tego kraju: Owszem, samorządowcy nie mieliby się czego bać, gdyby mogli liczyć, że ocena w wykonaniu pisowskiego RIO będzie rzetelna (pomijam tu, czy taka jednoznaczna ocena w ogóle jest możliwa w przypadku kryterium gospodarności). Jednak już dzisiaj widać, co oni potrafią wyczyniać, ki...edy chcą zniszczyć politycznego przeciwnika.  rozwiń
 • Andrzej, 2017-06-26 13:20:16

  Do Obywatel tego kraju: Dwukadencyjność to chyba dla Posłów a nie samorządowców...
 • Obywatel tego kraju, 2017-06-26 11:13:31

  Jaki bat ! jeśli samorządy wydają celowo pieniądze to nie mają się czego bać ! GRATULACJE PiS ! wprowadźcie jeszcze DWU KADENCYJNOŚĆ !