PARTNER PORTALU
 • BGK

Premier sceptyczny wobec pomysłu powrotu do 49 województw

 • PAP    21 stycznia 2014 - 11:43
Premier sceptyczny wobec pomysłu powrotu do 49 województw

Premier Donald Tusk jest sceptyczny, jeśli chodzi o powrót do dawnej mapy województw. Pomysł przywrócenia podziału Polski na 49 województw propaguje SLD. Jak zapowiedział Tusk, rząd chce wesprzeć finansowo byłe miasta wojewódzkie i kilkanaście średniej wielkości.
Tusk podkreślił na wtorkowej (21.01) konferencji w Częstochowie, że "wsparcie finansowe jest więcej warte, niż marzenia niektórych, by wrócić do 49 województw".

Premier powiedział, że projekt bezpośredniego wsparcia, który został przygotowany przez minister infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską, będzie poświęcony "wyłącznie byłym miastom wojewódzkim i kilkunastu podobnej wielkości miastom w Polsce". "I mówimy tu o miliardach euro" - dodał szef rządu.

Czytaj też: 49 województw: dla jednych mrzonki, dla innych marzenie

Jak zaznaczył trwa debata, co zrobić z miastami, które utraciły status wojewódzki i "mają poczucie straty". "Szczególnie cierpią te miasta (...), które mają większy niż średnia krajów poziom bezrobocia, a były kiedyś miastami wojewódzkimi" - ocenił Tusk. Zapowiedział, że będzie odwiedzał byłe miasta wojewódzkie.

Zdaniem premiera najważniejsze jest, aby byłe miasta wojewódzkie i "kilkanaście miast średniej wielkości o dużych aspiracjach otrzymały realne wsparcie finansowe, także po to, aby móc tworzyć nowe miejsca pracy". Tusk podkreślił, że nowe miejsca pracy nie zależą od tworzenia nowych urzędów oraz od decyzji urzędników.

Pod koniec ubiegłego roku SLD zgłosiło pomysł powrotu do podziału administracyjnego Polski na 49 województw. W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się akcja Sojuszu "Polska x 49". Planowane są m.in. spotkania z mieszkańcami byłych miast wojewódzkich i ankieta o skutkach reformy administracyjnej z 1999 r. Politycy SLD uważają, że obecny podział na 16 województw powoduje degradację mniejszych ośrodków.

Tusk pytany pod koniec grudnia ub.r., czy możliwy jest powrót do koncepcji 49 województw, odpowiedział na Twitterze: "Kluczowe dla skutecznego wydania środków europejskich są duże regiony. Choćby z tego powodu na najbliższe lata (jest to) nierealne".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Tak 49, 2014-01-23 22:15:58

  Pan Premier i jego rząd nie rozumie tego,że rozdziela środki do 16 samo-rządzących,a Ci z kolei mając kasę i w/g swego widziemisię wykorzystują te środki w ramach układów kolesiowskich.Premier realizuje politykę Buzka,która doprowadziła do podziału Polski na metropolitalną i zaściankową i przed wybo...rami obiecuje cacanki,a tymi cacankami ma się zając Pani Bieńkowska.Podział na 49 województw się nie podoba,a wyjście jest takie zlikwidować wszystkie samorządy i środki przekazywać bezpośrednio do powiatów i to będzie początek poprawnej decentralizacji i namiastka demokracji.  rozwiń
 • podpisałem, 2014-01-21 21:45:31

  Sens ma ok. 49 województw samorządowych i jednoczesna likwidacja powiatów. Liczba województw rządowych pozostaje bez zmian.
 • Cingolo, 2014-01-21 19:46:47

  Moim zdaniem sceptycyzm wobec propozycji 49 jest pozorowany.Wobec zbliżających się wyborów tak wielki przyrost głosów nie jest bez znaczenia.Powtórka ze zmierzchu PRL?