PARTNER PORTALU
  • BGK

Premiera cieszy wyrok trybunału

  • PAP/GK    27 marca 2013 - 18:46
Premiera cieszy wyrok trybunału

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. reorganizacji sądów rejonowych to bardzo dobra informacja. Jak podkreślił, wspierał ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wbrew partii koalicyjnej oraz niektórym członkom PO.
ZAKTUALIZOWANY. TK orzekł w środę, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - jest zgodna z konstytucją. Skargę do TK złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

"Wymiar sprawiedliwości wymaga zmian odważnych, odważniejszych niż ta. Gdybyśmy przegrali ten początek, nawet jeśli on nie jest idealny, to bardzo trudno byłoby reformować wymiar sprawiedliwości mocniej i odważniej niż w ostatnich latach" - powiedział Tusk.

Dlatego - jak zaznaczył - niezależnie od tego, jak czasami irytują go jego ministrowie, to kiedy robią ważne rzeczy i potrzebne, mogą liczyć na jego wsparcie. "To jest także dla mnie bardzo dobra informacja" - powiedział premier.

Jak podkreślił, niezależnie od pewnych napięć między nim a Gowinem wspierał go wbrew partii koalicyjnej i wbrew nawet niektórym członkom PO. "Obaj czuliśmy się osamotnieni w tej kwestii" - dodał szef polskiego rządu.

Ocenił, że kwestia reformy systemu sądowego - tak żeby sądy pracowały sprawniej i szybciej - "to jest być albo nie być dla bardzo wielu obywateli w Polsce".

Na początku października 2012 r. minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych - o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie - zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2013 r.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reorganizacji sądów wzmocnił moją determinację w reformowaniu sądownictwa - powiedział w środę minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zniósł 79 sądów rejonowych, jest zgodna z konstytucją.

„Po dzisiejszym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nikt już nie ma wątpliwości, że ta krytyka, która spadła na moje rozporządzenie, podyktowana jest jakimiś partykularnymi interesami, a nie troską o dobro Polaków" - powiedział Gowin na konferencji prasowej.

Wyraził nadzieję, że posłowie, którzy pracują nad projektem dot. sądów, wezmą pod uwagę „interes normalnych obywateli".

„Odpowiedzialność za każdy projekt ministerstwa biorę na siebie" - podkreślił Gowin.

Tymczasem szef klubu PO Rafał Grupiński uważa, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego ws. reorganizacji sądów, to przegrana małych społeczności lokalnych. Jednocześnie, według niego, PO będzie przeciw obywatelskiemu projektowi ustawy, który przywraca wcześniejszą strukturę sądów rejonowych.

„To (orzeczenie TK) jest bez wątpienia przegraną małych społeczności lokalnych, od początku mówiłem, że jestem przeciwnikiem tej reformy i dalej uważam, że degradacja społeczności lokalnych, nie jest właściwym kierunkiem zmian i reformowania państwa" - powiedział w środę Grupiński.

Jak ocenił, reforma firmowana przez ministra Gowina nie zwiększyła sprawności sądów. „Jak wiemy zatory są w dużych sądach, dużych miastach, a nie w małych miejscowościach, więc jest to niepotrzebne zamieszanie, reforma, która nie przynosi właściwie żadnego pożytku, ale nie była sprzeczna z konstytucją" - powiedział Grupiński.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Racja, 2013-03-27 15:42:30

    Trybunał Konstytucyjny wzmocnił determinację, bo został powołany,by chronić sądy i demokrację, a ja nie jestem pewien czy Trybunał miał rację.?