PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydenci i burmistrzowie w organizacjach pozarządowych. Czy to grozi konfliktem interesów?

  • Michał Wroński    25 lutego 2018 - 06:00
Prezydenci i burmistrzowie w organizacjach pozarządowych. Czy to grozi konfliktem interesów?
Oświadczenie wydało też samo stowarzyszenie, podnosząc, że nie istnieją żadne podstawy prawne, które dyskwalifikowałyby bądź wykluczały je z udziału w konkursie (fot.facebook.com/Dla-Jastrzębia)

Polityczną awanturą i serią publikacji w mediach zakończyło się przyznanie przez urzędników z Jastrzębia Zdroju dotacji dla stowarzyszenia, którego liderem jest… prezydent tego miasta Anna Hetman. Po ujawnieniu sprawy organizacja zrezygnowała z pieniędzy i realizacji projektu. Pozostało natomiast pytanie o zasady dzielenia publicznych pieniędzy i granice, których przedstawiciele władz samorządowych przekraczać nie powinni.
  • Stowarzyszenie, którego liderem jest prezydent miasta, dostało dotację z miejskiego budżetu. I zaczęła się awantura.
  • - To, że prawnie wszystko jest w porządku, nie oznacza jednak, że od strony etycznej także jest w porządku – komentuje tę sytuację Grzegorz Wójkowski, prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.
  • Byłego już członka zarządu województwa śląskiego sprawa unijnej dotacji na promocję restauracji prowadzonej przez jego żonę kosztowała stanowisko i członkostwo w partii.

Stowarzyszenie „Dla Jastrzębia”, którego prezydent Anna Hetman jest liderem (o czym zresztą oficjalnie informuje jego strona internetowa), wystartowało w ogłoszonym na początku stycznia konkursie na „Wspieranie zadań publicznych Miasta Jastrzębie-Zdrój w dziedzinie kultury w roku 2018”.

Kiedy 6 lutego przedstawiono wyniki konkursu, okazało się, że na dwa projekty („Czas na coolturę. Piękni, bo różnorodni – oblicza Jastrzębia Zdroju. Podkreślenie obchodów 55-lecia nadania praw miejskich” oraz „Wakacyjne podwórko z kulturą”) stowarzyszenie pani prezydent dostało w sumie ponad 82 tys. zł, czyli przeszło 1/3 całej puli, jaką podzielono w konkursie.

Prezydent problemu nie widzi. Mówi za to o upolitycznieniu

Jak można się było spodziewać, wynikami konkursu natychmiast zainteresowała się opozycja i media.

Padły sugestie, że prezydent przyznała dotację samej sobie (w ogłoszeniu o konkursie zapisano, że oceny merytorycznej złożonych ofert ma dokonać „komisja konkursowa, powołana zarządzeniem Prezydenta”). Sprawa stała się na tyle głośna, że na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezydent Jastrzębia poinformowała, że jej stowarzyszenie rezygnuje z pieniędzy, wyrażając jednocześnie ubolewanie z upolitycznienia – jak to określiła – oddolnej inicjatywy.

 

- Od strony formalnoprawnej nie ma żadnych podstaw, aby nie przyznać jakiejkolwiek organizacji środków, jeśli dokumenty złożone są poprawnie i jeśli merytorycznie projekt jest dobrze napisany. Pieniądze, które są przyznawane w konkursach, przyznawane są konkretnie na realizację zadania, które zostało opisane we wniosku, nie na działanie stowarzyszenia – podkreślała prezydent Anna Hetman.

Czytaj: Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman bez absolutorium×
KOMENTARZE (1)

  • Zeghar, 2018-02-25 16:21:36

    Nie no, pani prezydent poszła trochę po bandzie. Przecież od zawsze to robiło się tak, że kasa szła na organizację, którą kierował małżonek/małżonka.