PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydencka ustawa samorządowa po wakacjach

 • PAP    3 czerwca 2013 - 15:25

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w poniedziałek, że po wakacjach do parlamentu trafi projekt ustawy samorządowej. Rozwiązanie - jak mówił prezydent - "pogłębi obywatelskie możliwości w ramach samorządu".
"Sytuacja w Polsce dojrzała do pogłębienia obywatelskości samorządności polskiej. Jest przygotowana (...), a pewnie będzie po wakacjach skierowana do parlamentu, ustawa o pogłębieniu samorządności i obywatelskiego charakteru, obywatelskich możliwości w ramach samorządu" - powiedział prezydent.

"Sądzę, że wszystkim nam leży na sercu, aby polska wolność miała wymiar coraz bardziej obywatelski" - dodał Komorowski.

Jak podkreślił, projekt trafi do parlamentu w okresie poprzedzającym wybory samorządowe, kiedy to - jak mówił - "wszyscy będą się szykowali do niełatwych batalii o głosy polskich obywateli".

Projekt przewiduje m.in. prawo mieszkańców do inicjatywy uchwałodawczej, której zasady określałaby rada gminy lub powiatu w statucie. Uelastyczniono też przepisy dotyczące konsultacji społecznych; szczególną ich formą ma być wysłuchanie publiczne.

Czytaj też: Ostatecznej wersji prezydenckiej ustawy szybko nie zobaczymy

Projekt zakłada też, że referenda byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób. Wyjątek stanowić miałoby referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich - dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów tego organu.

Projekt wprowadza też obowiązek podawania do publicznej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej imiennych wykazów głosowań radnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • Teresa, 2013-06-04 22:01:13

  Jak przeczytamy wszystkie komentarze zrobi nam się jeszcze bardziej przykro...Smutne.
 • Zobaczymy?, 2013-06-04 16:33:01

  Ból bólowi nie równy,a lek samorządowy poróżni Wójta,Pana i Plebana!
 • samorządowiec od 1990 r, 2013-06-04 10:40:57

  Pan Prezydent powinien skorzystać z podpowiedzi doświadczonych samorządowców bo oni wiedzą najlepiej co należy zrobić po 23 latach psucia i tak dobrej ustawy .W okresie przemian ustrojowych potrzebni byli Profesorowie w tej chwili mniej bo uprawianie słowotwórstwa nie poprawi niczego .Oczywiście pój...ście na zmiany zasadnicze znajdzie poklask społeczny ,odpartyjni samorządy straci PSL ,zyska PO .Proszę pamiętać ,że samorządowcy to największa wpływowa grupa pilnie obserwowana przez resztę ,a więc duże zmiany spowodują duże zainteresowanie społeczne .Szkoda czasu na kosmetykę przez wakacje skonsultujmy z doświadczonymi Wójtami poprzez rozesłanie ankiet .Jak obserwuję posłów kadencyjność poprze Ruch Palikota ,SLD,PIS i większość w PO .Przeciw może być PSL bo zostaną przerwane koligacje rodzinne i partyjne-Fundusze ochrony środowiska ,a niektórzy Wójtowie ,Agencje a niektórzy Wójtowie ,schetynówki a niektórzy Wójtowie i .t .d .  rozwiń