PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydenckie prawo do pieczęci z herbem

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    7 września 2011 - 07:26

Prezydent, w sprawach z zakresu zadań własnych gminy, jest uprawniony do używania pieczęci urzędowej zawierającej wizerunek herbu gminy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Prezydent miasta postanowił wyegzekwować od spółki należny podatek od nieruchomości położonych na terenie gminy. Spółka zakwestionowała tytuł wykonawczy prezydenta, bo ten – zdaniem spółki – posłużył się niewłaściwą pieczęcią, z herbem gminy w środku – informuje „Rzeczpospolita”.

Zdaniem spółki tylko gmina ma prawo posługiwać się pieczęcią z herbem gminy, i to jedynie w przypadku realizowania zadań własnych gminy.

Czytaj też: Mamma mia herbu...

Zarówno prezydent jak i samorządowe kolegium odwoławcze obstawały, że szef miasta jest uprawniony do używania pieczęci z wizerunkiem herbu gminy. Podobne stanowisko zajął też Wojewódzki Sąd Administracyjny, do którego trafiła skarga spółki.

Spółka zaskarżyła wyrok do NSA, bo – jej zdaniem – pieczęć, w otoku której widnieje nazwa organu gminy, a zawierająca pośrodku wizerunek herbu gminy nie jest pieczęcią urzędową prezydenta miasta. Natomiast pieczęcią urzędową prezydenta będzie pieczęć, w otoku której widnieje nazwa organu, z zawartym pośrodku wizerunkiem orła.

Naczelny Sąd Administracyjny nie pozostawił w tej kwestii wątpliwości: prezydent (organ wykonawczy gminy) w sprawach z zakresu zadań własnych gminy jest uprawniony do używania pieczęci urzędowej zawierającej pośrodku wizerunek herbu gminy – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.