Prezydenckie weto ws. sądów podtrzymane

- Sejm podtrzymał w piątek weto prezydenta Bronisława Komorowskiego do ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych, która miała m.in. przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych przez tzw. reformę Gowina.

Głosowało 445 posłów. Za odrzuceniem weta opowiedziało się 235 posłów, przeciw było 208, zaś 2 wstrzymało się od głosu. Większość konieczna do odrzucenia weta wynosiła 267.

Do ponownego uchwalenia ustawy, a tym samym odrzucenia prezydenckiego weta, potrzeba 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W czwartek podczas debaty za przyjęciem weta prezydenta opowiedział się klub PO. Kluby PSL oraz opozycyjne PiS, RP, SLD i SP zapowiadały głosowanie za ponownym uchwaleniem obywatelskiej ustawy i odrzuceniem weta.

Zgłoszoną jako projekt obywatelski ustawę o okręgach sądowych w parlamencie pilotował klub PSL. Miała ona na celu przywrócenie 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów. W wyniku tzw. reformy Jarosława Gowina od początku tego roku stały się one wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Ustawa wyszczególniała wszystkie sądy istniejące do końca zeszłego roku wraz z ich okręgami. Określała też, że w przyszłości każda zmiana struktury sądownictwa musiałaby następować w trybie nowelizacji ustawy tak, aby minister nie mógł takich zmian dokonywać w drodze rozporządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU