PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydenckiej ustawie powiaty mówią „nie”

  • AW    19 kwietnia 2011 - 16:02
Prezydenckiej ustawie powiaty mówią „nie”

Projekt nowej ustawy o samorządach może zakłócić dotychczasową równowagę pomiędzy organami stanowiącym i wykonawczym – twierdzi w swoim stanowisku Związek Powiatów Polskich i wystawia prezydenckiemu projektowi negatywną opinię.
Trwają konsultacje i debaty, szczególnie w środowiskach samorządów na temat projektu ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw.

Czytaj też: Niektórzy mogą obawiać się zwiększenia uprawnień mieszkańców

Głos zabrał też Związek Powiatów Polskich, który wprawdzie docenia prezydencka inicjatywę ale dostrzega w projekcie wiele nieścisłości.

- Z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącą wdrożenia regulacji prawnych wzmacniających budowę społeczeństwa obywatelskiego, usprawniających działalność samorządów terytorialnych oraz ich współpracę  pomiędzy sobą i organizacjami pozarządowymi. (…) stwierdzamy jednak, że dobre rozwiązania zawarte w tym dokumencie łączą się z propozycjami wadliwymi, i w niektórych miejscach wręcz niekonstytucyjnymi, w nieuzasadniony sposób ingerującymi w autonomię samorządu terytorialnego w Polsce – czytamy w stanowisku ZPP.

Samorządowcy znaleźli  bowiem takie rozwiązania, które ich zdaniem,  mogą zakłócić dotychczasową równowagę pomiędzy organami stanowiącym i wykonawczym (na rzecz organu stanowiącego), utrudniając zarządzanie gminą, powiatem lub województwem oraz wydłużając  proces decyzyjny, w kwestiach istotnych dla wspólnot regionalnych i lokalnych.

- W projekcie ustawy zawarto przepisy będące nieuzasadnioną ingerencją nowych form współpracy samorządu  terytorialnego (konwent powiatowy,  konwent wojewódzki) w autonomię organów powiatu i województwa. Skrajnym tego przykładem jest propozycja związania organów stanowiących decyzjami konwentu. W naszej opinii zapis ten jest sprzeczny z regulacjami rozdziału VII Konstytucji RP – czytamy dalej.

Członkowie ZPP obawiają się też, czy zbyt daleko idące propozycje dotyczące aktywności obywatelskiej nie spowodują paraliżu funkcjonowania władz samorządowych i wiązać się będą ze znaczącym rozbudowaniem administracji samorządowej i dodatkowymi kosztami.

Czytaj też: Prezydencki projekt ma jeszcze braki

- Przedstawiony projekt nie zawiera także oceny skutków finansowych wdrożenia  nowych rozwiązań. Nie ulega natomiast najmniejszej wątpliwości, że w obecnym kształcie projekt ustawy nakłada na samorządy nowe rozliczne obowiązki,  nie gwarantując  na ich wykonanie jakichkolwiek środków finansowych – piszą członkowie związku, reasumując, że projekt ten opiniują negatywnie.

Swoje stanowisko z kilkudziesięcioma uwagami merytorycznymi dotyczącymi treści ustawy wraz do Kancelarii Prezydenta RP.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • LUBIEŃ KUJAWSKI, 2011-04-21 07:10:01

    Wzmocnienie udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom. I to jest bardzo dobry pomysł. A że się wladzy nie podoba, to mnie osobiście nie dziwi. Niemniej jednak projekt ten wymaga pewnych dopracowań i dalszych konsultacji, których celem będzie pogłębia...nie udziału obywateli w samorzadzie terytorialnym a nie jego spłycanie.  rozwiń