Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o RIO?

  • MN/MIW/raf/PAP
  • 12-07-2017
  • drukuj
Prezydent Andrzej Duda może nie podpisać ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Byłoby to pierwsze weto prezydenta wobec PiS-u.
Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o RIO?
Andrzej Duda zawetuje ustawę o RIO? (fot. prezydent.pl)

• Prezydent może nie podpisać ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

• Kancelaria na razie nie potwierdza ani też nie zaprzecza tym doniesieniom, niemniej i nie wyklucza weta.

• Decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę lub czwartek (12-13 lipca).

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych być może nie zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Byłoby to pierwsze weto prezydenta wobec PiS-u. Oznacza to, że zmiany nie wejdą w życie, bo z Sejmie nie będzie większości 3/5 potrzebnych do odrzucenia weta.

O możliwość zawetowania ustawy zapytaliśmy u źródła. – Decyzja w sprawie nowelizacji ustawy o RIO zapadnie dziś albo jutro. Na razie żadna decyzja nie została jeszcze podjęta i nie wiem, jaka one będzie. To decyzja prezydenta –  powiedział nam Andrzej Dera, odpowiedzialny za sprawy samorządowe sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Według innych źródeł w Kancelarii Prezydenta gotowy jest już dokument z uzasadnieniem decyzji prezydenta.

Aktualnie prezydent przebywa w Juracie i do piątku ma czas na podpisanie bądź zawetowanie ustawy. Decyzja o jej niepodpisywaniu miałaby stanowić gest Andrzeja Dudy wobec postulatów samorządowców, którzy sprzeciwiają się nowelizacji.

Nowelizacja ustawy o RIO zakłada, że Izby będą mogły kontrolować gospodarkę finansową samorządów pod kątem legalności, gospodarności i rzetelności. Tym samym wzmocni się ich rola i przejmą część kompetencji dotąd zarezerwowanych wyłącznie dla Najwyżej Izby Kontroli.

Pod koniec czerwca szefowie sześciu ogólnopolskich organizacji samorządowych, wchodzących w skład strony samorządowej KWRiST, wystosowali list do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o skierowanie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych do Trybunału Konstytucyjnego. W liście przypominali o niedawnym spotkaniu prezydenta ze stroną samorządową, podczas którego ten zadeklarował wolę współpracy z samorządowcami. 

Zawetowaniem ustawy o RIO Andrzej Duda wszedłby jednak w poważny spór z Mateuszem Morawieckim. - Nie szykujemy żadnego bata, ale chcemy, aby mechanizmy kontrolne były niezależne (...) w wielu miejscach w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących. Dlatego sądzę, że pewne odświeżenie struktury się przyda - o zmianach dotyczących Regionalnych Izb Obrachunkowych mówił w czerwcu Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. 

Do tych nieoficjalnych doniesień odniósł się Rafał Bochenek, rzecznik rządu. - Czekamy na decyzję prezydenta w tej sprawie, wierzymy, że ustawa zostanie podpisana, bo to dobra ustawa, która ma służyć samorządom. Ma przyczynić się do większej przejrzystości, jeśli chodzi o finanse publiczne w samorządach - podkreślał. 

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Mając na uwadze nieuprawnione, szkodliwe postępowania KE wobec Polski, Pan Prezydent dojdzie do wniosku, że swoimi (zapowiedzianymi) wetami do trzech ustaw -wspiera opozycję i KE, więc odwoła (?) swoje zapowiedziane weta! I już w poniedziałek 31-7-2017 podpisze wszystkie trzy kontrowersyjne dotąd us...tawy, o RIO, i te dwie sądownicze. To dla dobra Polski będzie najszczęśliwsze rozwiązanie. rozwiń

Polityk obywatelski, 2017-07-30 09:33:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU