PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o RIO?

  • MN/MIW/raf/PAP    12 lipca 2017 - 15:29
Prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy o RIO?
Andrzej Duda zawetuje ustawę o RIO? (fot. prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda może nie podpisać ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. Byłoby to pierwsze weto prezydenta wobec PiS-u.
• Prezydent może nie podpisać ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

• Kancelaria na razie nie potwierdza ani też nie zaprzecza tym doniesieniom, niemniej i nie wyklucza weta.

• Decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę lub czwartek (12-13 lipca).

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych być może nie zostanie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Byłoby to pierwsze weto prezydenta wobec PiS-u. Oznacza to, że zmiany nie wejdą w życie, bo z Sejmie nie będzie większości 3/5 potrzebnych do odrzucenia weta.

O możliwość zawetowania ustawy zapytaliśmy u źródła. – Decyzja w sprawie nowelizacji ustawy o RIO zapadnie dziś albo jutro. Na razie żadna decyzja nie została jeszcze podjęta i nie wiem, jaka one będzie. To decyzja prezydenta –  powiedział nam Andrzej Dera, odpowiedzialny za sprawy samorządowe sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Według innych źródeł w Kancelarii Prezydenta gotowy jest już dokument z uzasadnieniem decyzji prezydenta.

Aktualnie prezydent przebywa w Juracie i do piątku ma czas na podpisanie bądź zawetowanie ustawy. Decyzja o jej niepodpisywaniu miałaby stanowić gest Andrzeja Dudy wobec postulatów samorządowców, którzy sprzeciwiają się nowelizacji.

Nowelizacja ustawy o RIO zakłada, że Izby będą mogły kontrolować gospodarkę finansową samorządów pod kątem legalności, gospodarności i rzetelności. Tym samym wzmocni się ich rola i przejmą część kompetencji dotąd zarezerwowanych wyłącznie dla Najwyżej Izby Kontroli.

Pod koniec czerwca szefowie sześciu ogólnopolskich organizacji samorządowych, wchodzących w skład strony samorządowej KWRiST, wystosowali list do prezydenta Andrzeja Dudy z wnioskiem o skierowanie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych do Trybunału Konstytucyjnego. W liście przypominali o niedawnym spotkaniu prezydenta ze stroną samorządową, podczas którego ten zadeklarował wolę współpracy z samorządowcami. 

Zawetowaniem ustawy o RIO Andrzej Duda wszedłby jednak w poważny spór z Mateuszem Morawieckim. - Nie szykujemy żadnego bata, ale chcemy, aby mechanizmy kontrolne były niezależne (...) w wielu miejscach w samorządach nastąpiło za duże przybliżenie kontrolowanych i kontrolujących. Dlatego sądzę, że pewne odświeżenie struktury się przyda - o zmianach dotyczących Regionalnych Izb Obrachunkowych mówił w czerwcu Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. 

Do tych nieoficjalnych doniesień odniósł się Rafał Bochenek, rzecznik rządu. - Czekamy na decyzję prezydenta w tej sprawie, wierzymy, że ustawa zostanie podpisana, bo to dobra ustawa, która ma służyć samorządom. Ma przyczynić się do większej przejrzystości, jeśli chodzi o finanse publiczne w samorządach - podkreślał. 

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Polityk obywatelski, 2017-07-30 09:33:22

    Mając na uwadze nieuprawnione, szkodliwe postępowania KE wobec Polski, Pan Prezydent dojdzie do wniosku, że swoimi (zapowiedzianymi) wetami do trzech ustaw -wspiera opozycję i KE, więc odwoła (?) swoje zapowiedziane weta! I już w poniedziałek 31-7-2017 podpisze wszystkie trzy kontrowersyjne dotąd us...tawy, o RIO, i te dwie sądownicze. To dla dobra Polski będzie najszczęśliwsze rozwiązanie.  rozwiń