PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Białegostoku chce, by prokuratura sprawdziła przetarg magistratu

  • PAP    22 stycznia 2015 - 16:39
Prezydent Białegostoku chce, by prokuratura sprawdziła przetarg magistratu
Fot. sxc.hu

Prezydent Białegostoku chce, by prokuratura sprawdziła przeprowadzony przez urząd miasta przetarg na użytkowanie terenów na Krywlanach, gdzie mają powstać boiska piłkarskie. Startował w nim jeden podmiot - stowarzyszenie związane z Jagiellonią Białystok.
Prezydent Tadeusz Truskolaski powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że "ze względu na interes społeczny i duże zainteresowanie opinii społecznej" chce, by prokuratura sprawdziła prawidłowość przeprowadzenia tego przetargu.

Poinformował też, że do czasu zakończenia postępowania prokuratury, nie będą podejmowane w tej sprawie żadne kroki prawne związane z zawarciem umowy na użytkowanie tego terenu.

Przetarg na odpłatne użyczenie nieruchomości o powierzchni 8,1 ha na Krywlanach, z przeznaczeniem pod boiska piłkarskie rozstrzygnięto w środę. Miał formułę ustnego przetargu nieograniczonego.

Zgodnie z jego warunkami, nieruchomość ma być przekazana w użytkowanie na 25 lat pod budowę treningowych boisk piłkarskich. Ma ich być nie mniej, niż pięć (co najmniej jedno musi powstać w ciągu czterech lat od dnia zawarcia umowy z miastem). Roczna stawka za użytkowanie, to nieco ponad dwa tysiące złotych rocznie.

Jeśli dojdzie do rozwiązania umowy przed terminem lub wygaśnięcia użytkowania, teren wróci do miasta i nie będzie ono musiało zwracać poniesionych przez użytkownika nakładów.

Przetarg wygrało stowarzyszenie Białostocka Szkółka Piłkarska Jagiellonia (BSP), które jest powiązane ze sportową spółką akcyjną prowadzącą drużynę piłkarską grającą w ekstraklasie.

BSP prowadzi kilkanaście drużyn, w których trenuje obecnie blisko 300 chłopców w różnym wieku. Znaczącą część budżetu szkółki stanowią pieniądze z SSA Jagiellonia Białystok. Zespoły nie mają stałej bazy treningowej, korzystają przede wszystkim z boisk i hal sportowych przy szkołach w mieście.

Przedstawiciele Jagiellonii szacują, że budowa boisk na Krywlanach i wcześniejsze uzbrojenie tego terenu, to inwestycja rzędu 7 mln zł.

Odwołania tego przetargu - jeszcze przed jego rozstrzygnięciem - domagali się radni PiS, którzy mają w Radzie Miasta samodzielną większość. We wtorek rada przyjęła też stanowisko, w którym wezwała prezydenta do unieważnienia przetargu.

Radni uważają bowiem, biorąc m.in. pod uwagę niską stawkę za użytkowanie, że lepiej byłoby jakby samo miasto zbudowało na Krywlanach boiska i samo nimi zarządzało.

W uchwalonym budżecie miasta zapisano jednocześnie 2,2 mln zł na budowę boisk piłkarskich przez samo miasto, na działce sąsiadującej z nieruchomością objętą przetargiem. Radni PiS chcą teraz od prezydenta wyjaśnień, bo - jak mówią - ich intencją nie było mnożenie boisk na Krywlanach.

Prezydent Truskolaski, odnosząc się do ceny za jaką związane z Jagiellonią Białystok stowarzyszenie miałoby przejąć teren na Krywlanach, mówił w czwartek dziennikarzom, że o cenie decyduje "przeznaczenie" terenu.

Powiedział, że inne stawki byłyby za grunty pod działalność gospodarczą, a inne pod sportową. Podkreślił, że przetarg był "otwarty, publiczny i konkurencyjny" i odbył się z zachowaniem "pełnej transparentności".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • cudzołożnik, 2015-01-24 15:08:57

    Przecież każdy przetarg to przekręt w majestacie prawa. Po przetargu zaś, kiedy to złodziejskie prawo już na to pozwala, podpisywane są aneksy z których zwykle wynika, że najtańszy jest najdroższy. W dokumentach zaś, nie ma i nigdy nie było, ile łapówek otrzymały właściwe osoby i w jakiej wysokości.... NIK, nic nie znajdzie. To pewne, jak to, że Kopernik mieszka w Niebie.  rozwiń