PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Białegostoku nie otrzymał absolutorium

  • PAP    29 czerwca 2015 - 14:19
Prezydent Białegostoku nie otrzymał absolutorium

Tadeusz Truskolaski zapowiada, że zaskarży uchwałę RM (fot. facebook)

Głosami dysponującego większością klubu radnych PiS Rada Miejska nie udzieliła absolutorium prezydentowi miasta Tadeuszowi Truskolaskiemu. Wcześniej RIO wydała pozytywną opinię do wykonania budżetu Białegostoku za 2014 rok.
Za nieudzieleniem absolutorium, czyli poparciem takiego wniosku komisji rewizyjnej Rady Miasta Białystok, zagłosowało 15 radnych, przeciw było 13.

Wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie oceniła wykonanie budżetu Białegostoku za 2014 rok. W ubiegłym tygodniu negatywnie zaopiniowała też wniosek komisji rewizyjnej, by absolutorium prezydentowi Białegostoku nie udzielać.

Radni nie zgadzają się z RIO

Jej opinie nie są jednak dla rady wiążące, a radni PiS już wcześniej mówili, że do wykonania budżetu mają zastrzeżenia i nie zagłosują za absolutorium.

"Cieszę się, że dobiegł końca ten polityczny spektakl. Wynik był już znany od dawna, w związku z tym nie budzi on żadnych emocji" - mówił po głosowaniu prezydent Truskolaski. Zapowiedział zaskarżenie uchwały do RIO - Izba pełni bowiem nadzór prawny nad finansowymi uchwałami samorządów.

Będzie referendum w Białymstoku?

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, nieudzielenie absolutorium prezydentowi miasta pozwala radzie podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy taka uchwała jest podjęta po 9 miesiącach od dnia wyboru prezydenta i nie później, niż 9 miesięcy przed upływem jego kadencji.

W praktyce oznacza to, że nieudzielenie absolutorium teraz (druga tura wyborów odbyła się 1 grudnia 2014 roku) nie otwiera drogi do takiego referendum.

Tadeusz Truskolaski nie ma w tej kadencji większości w radzie miasta. Większość (15 osób) ma bowiem Prawo i Sprawiedliwość, które w jesiennych wyborach wystawiło też swego kandydata na prezydenta. Truskolaski startował z własnego komitetu (ma w radzie 6 radnych) i był wspierany przez PO (również 6 radnych). Ostatni mandat w radzie ma SLD.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.