PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Białegostoku wciąż bez absolutorium

  • PAP    22 czerwca 2015 - 21:00

Białostoccy radni nie zajęli się w poniedziałek (22 czerwca) sprawą absolutorium dla prezydenta miasta. Nie jest bowiem gotowa opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej do wniosku komisji rewizyjnej o nieudzieleniu absolutorium.
Absolutorium znalazło się w pierwszych punktach porządku obrad poniedziałkowej sesji Rady Miasta Białystok. Większościowy klub PiS już w ubiegłym tygodniu zapowiadał, że zagłosuje przeciwko absolutorium dla prezydenta miasta za wykonanie budżetu za 2014 rok.

Okazało się jednak, że biuro rady nie otrzymało jeszcze opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, a ta w sytuacji wniosku komisji rewizyjnej, by absolutorium nie udzielać, jest niezbędna.

Potrzebna dokładna analiza

Według przepisów, RIO ma na wydanie takiej opinii dwa tygodnie, a stanowisko komisji zostało do niej przesłane 12 czerwca. Jak poinformowano PAP w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Białymstoku, opinia będzie gotowa w ustawowym terminie, który upływa pod koniec tego tygodnia.

Według informacji z tego źródła, zarzuty stawiane realizacji budżetu trzeba dokładnie przeanalizować. We wtorek zbiera się kolegium RIO w pełnym składzie, po którym ma się zebrać skład 3-osobowy, który będzie się wnioskiem komisji rewizyjnej Rady Miasta Białystok zajmował.

Przegłosowując porządek obrad, radni zdecydowali o przesunięciu punktów dotyczących absolutorium na koniec poniedziałkowej sesji licząc, że do tego czasu do biura rady dotrze opinia RIO.

Nie obejdzie się bez nadzwyczajnej sesji

Ponieważ już jednak wiadomo, iż opinia RIO do wniosku komisji rewizyjnej będzie dopiero przygotowywana, konieczna będzie nadzwyczajna sesja w sprawie absolutorium (prawdopodobne terminy, to piątek lub poniedziałek) - wniosek o absolutorium radni muszą bowiem rozpoznać do końca czerwca.

Wcześniej RIO pozytywnie oceniła realizację budżetu Białegostoku za 2014 rok, ale musi to zrobić ponownie wobec wniosku komisji rewizyjnej o nieudzielenie absolutorium. Radni PiS, obecna większość w radzie, mają do realizacji budżetu wiele zastrzeżeń i uważają, że "nie został poprawnie wykonany"; na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej padały też zarzuty o niegospodarność.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, nieudzielenie absolutorium prezydentowi miasta pozwala radzie podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta. Ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy taka uchwała jest podjęta po 9 miesiącach od dnia wyboru prezydenta i nie później, niż 9 miesięcy przed upływem jego kadencji.

W praktyce oznacza to, że nieudzielenie absolutorium teraz (druga tura wyborów odbyła się 1 grudnia 2014 roku) nie otwiera drogi do takiego referendum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.