PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent Częstochowy za odtworzeniem woj. częstochowskiego. Pisze list do premier Szydło

 • bad/PAP    24 listopada 2015 - 12:21
Prezydent Częstochowy za odtworzeniem woj. częstochowskiego. Pisze list do premier Szydło
Prezydent Częstochowy rozpoczyna działania na rzecz odtworzenia woj. częstochowskiego. Fot. facebook

List do premier Beaty Szydło, rozmowy z samorządowcami, czy działania aktywizujące mieszkańców złożą się na kampanię, mającą na celu odtworzenie woj. częstochowskiego, którą ogłosił we wtorek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD).
Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. O idei odtworzenia woj. częstochowskiego mówili w kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny jej jest marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO).

"Politycy, którzy przejęli władzę w naszym kraju deklarowali w kampanii wyborczej chęć odtworzenia woj. częstochowskiego. Ja deklaruję wsparcie dla tej idei. Aby to się stało, chciałbym zaproponować szereg działań, które powinniśmy wszyscy zrealizować, aby wesprzeć tych, którzy deklarowali takie chęci - żeby nie było grzechu zaniechania" - powiedział prezydent Matyjaszczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej w Częstochowie.

"Do tej pory różne opcje rządzące nie deklarowały żadnych zmian. My po prostu na ten pociąg do województwa musimy zdążyć. Musimy pokazać, że jesteśmy zdeterminowani, gotowi, chętni do współpracy, że ponad podziałami partyjnymi jesteśmy gotowi współpracować" - dodał.

List do premier Beaty Szydło zapowiadany w portalsamorzadowy.pl

Podczas konferencji prezydent podpisał list, który zamierza wysłać do premier Beaty Szydło, prosząc w nim "o podjęcie prac prowadzących do stosowanych zmian administracyjnych". Krzysztof Matyjaszczyk wysłanie takiego listu zapowiadał na początku listopada br. w wywiadzie dla portalsamorzadowy.pl.

- Będę chciał się zwrócić do nowego Rządu RP i nowej premier z wnioskiem o zrealizowanie tej obietnicy, będę także namawiał i zachęcał częstochowian, a także instytucje, stowarzyszenia - do pisania takich samych listów - mówił nam prezydent Częstochowy.

Kopia tego listu ma się znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta. Według zamysłu władz miasta, częstochowianie mogą go drukować i wysyłać do premier w zaproponowanym kształcie lub wprowadzać zmiany i dodawać argumenty, które sami uważają za najlepsze.

Prezydent zachęcał mieszkańców Częstochowy i regionu do zaangażowania się w kampanię. Do wzięcia w niej udziału mają namawiać m.in. wolontariusze podczas miejskich imprez. Prezydent planuje też wysłać tradycyjną pocztą list do wszystkich częstochowian w tej sprawie.

"Rządzący w Warszawie powinni mieć jasny komunikat płynący od mieszkańców, że jesteśmy za powołaniem nowego województwa. Chciałbym, aby wiele różnych osób, środowisk, stowarzyszeń zaangażowało się w tę akcję, abyśmy mogli powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe" - podkreślił Matyjaszczyk.

Tymczasem według marszałka Wojciecha Saługi, rozwojowi województwa śląskiego - jako całości - "służy integracja, a nie podział".

"Głosy płynące z Częstochowy uważam za ważny sygnał, mówiący, że powinniśmy więcej w regionie rozmawiać. Jednak postulat utworzenia nowego województwa uważam za pomysł niedobry - zarówno dla Częstochowy, jak i dla całego regionu" - powiedział PAP marszałek.×
KOMENTARZE (13)

 • Jas Fasola, 2016-02-28 19:06:26

  Panie prez.Matyjaszczyk komuna i panowanie PO juz się skonczyło....Moze tak łaskawie zapytał by pan mieszkanców swojego grodu u zdanie??????
 • Albrecht, 2016-01-03 00:56:39

  Pfoten weg von Rosenberg! Tschenstochauer "Chadziaje" und pi-SS-Männer! Dość juź się nasiedzieliśmy w częstochowskim dziadowstwie. Jeśli koniecznie chcecie, to sobie stwórzcie jakieś jasnogórskie czy dziadowsko-częstochowskie, ale Ślązaków w to nie mieszajcie. Skończył się PRL, nie będziem...y się obojętnie przyglądać, jak rozszarpuje się śląską ziemię. Für dies Land zu kämpfen bin ich stets bereit.  rozwiń
 • Igor, 2015-12-08 11:57:58

  Do Tomek: Olesno- jest opolskie