PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Gdańska: będzie dodatkowe głosowanie dla ponad 11 tys. osób nad budżetem obywatelskim

  • PAP/JS    6 listopada 2017 - 23:27
Prezydent Gdańska: będzie dodatkowe głosowanie dla ponad 11 tys. osób nad budżetem obywatelskim
Podczas dyskusji w ECS miejscy aktywiści proponowali też m.in., aby głosowanie nad budżetem obywatelskim powtórzyć w całości od nowa. (fot. pixabay.com)

Przeprowadzone zostanie dodatkowe głosowanie dla ponad 11 tysięcy osób nad budżetem obywatelskim 2018 r. w Gdańsku oraz o 2 mln zł zostanie zwiększona jego kwota – ogłosił  wieczorem prezydent miasta, Paweł Adamowicz.
• "Dogrywka" będzie dotyczyła wszystkich zgłoszonych projektów.

• Jak podkreślił prezydent, w formie "rekompensaty" za "dyskomfort" ponownego głosowania powiększona zostanie o 2 mln zł kwota w budżecie obywatelskim 2018.

W ubiegłym tygodniu olsztyńska firma Implyweb, odpowiedzialna za przygotowanie systemu informatycznego do głosowania nad budżetem obywatelskim 2018 w Gdańsku, przyznała, że podane przez Urząd Miasta wyniki są niepoprawne. Okazało się, że w wyniku błędu system nie zliczył wszystkich głosów oddanych przez 11 tys. 414 mieszkańców, co stanowiło 26 proc. wszystkich kart do głosowania.

Swoją decyzję o dodatkowym głosowaniu prezydent Gdańska ogłosił po ponad 2,5 godzinnym spotkaniu konsultacyjnym w Europejskim Centrum Solidarności z kilkudziesięcioma autorami projektów obywatelskich.

Adamowicz przypomniał, że w piątej edycji budżetu obywatelskiego w Gdańsku głos oddało prawie 44,7 tys. osób (ok. 11 procent uprawnionych do głosowania - red).

"To oznacza, że ponad 33 tysiące osób oddało głos skutecznie - w tym sensie, że ich głos został prawidłowo policzony, a 11 tys. 414 - nie (...). Wsłuchując się w państwa głosy propozycja dogłosowania wydaje się najbardziej efektywna. Dajemy w ten sposób szansę tym ponad 11 tysiącom gdańszczanek i gdańszczan, aby ponownie dokonali głosowania" - mówił.

Wyjaśnił, że "dogrywka" będzie dotyczyła wszystkich zgłoszonych projektów.

Jak podkreślił w formie "rekompensaty" za "dyskomfort" ponownego głosowania powiększona zostanie o 2 mln zł kwota w budżecie obywatelskim 2018.

"Ta kwota da szansę w tej dogrywce, w tym dogłosowaniu, przebicia się większej liczbie projektów, niż w tej rutynowej procedurze. Słusznie padały tu głosy o wiarygodności głosowania, o zaufaniu do budżetu obywatelskiego. Chcemy więc pokazać, że traktujemy te ponad 11 tysięcy osób serio i poważnie. Dajemy więc więcej środków finansowych do tej puli" - argumentował Adamowicz.

Przyznał, że pomysł dogłosowania nie jest idealny. "Ale jak sami państwo mówiliście: w tej sytuacji nie ma dobrych rozwiązań. Mi też jest bardzo przykro, że do tej pomyłki doszło" - nadmienił.

Podczas dyskusji w ECS miejscy aktywiści proponowali też m.in., aby głosowanie nad budżetem obywatelskim powtórzyć w całości od nowa. Padły też głosy, że najsprawiedliwszym rozwiązaniem byłaby deklaracja władz miasta, aby zrealizować poza zwycięskimi pozostałe 194 projekty biorące udział w głosowaniu.

"Realizacja wszystkich projektów obywatelskich kosztowałaby budżet miasta ponad 49 mln zł (na obecny budżet obywatelski miasto przeznaczyło 14 mln zł - red). To kwota przeogromna. Jest to utopijne" - ocenił Adamowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.