PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Grobelny lobbuje wśród parlamentarzystów

  • GK    5 grudnia 2012 - 09:06
Prezydent Grobelny lobbuje wśród parlamentarzystów

Po pierwszym czytaniu projektu obywatelskiego ustawy o zmianie ustawy o dochodach jst trafi on prawdopodobnie pod obrady połączonych komisji sejmowych.
Informacja o tym pojawiła się podczas spotkania prezesa ZMP z wielkopolskimi parlamentarzystami.

- Podczas spotkań, które samorządowcy z miast wraz ze Związkiem Miast Polskich organizują w całej Polsce, chcemy w bezpośredniej rozmowie przekazać motywy, które doprowadziły do powstania obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST - powiedział podczas spotkania zorganizowanego w Urzędzie Miasta Poznania prezydent Ryszard Grobelny.

Czytaj też: Kolejna odsłona walki o 8 mld dla JST

Jak informuje Związek Miast Polskich, 3 grudnia 2012 roku na jego zaproszenie odpowiedziało siedmioro wielkopolskich parlamentarzystów: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO), dziś pełniąca funkcję pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, posłowie Krystyna Łybacka (SLZ), Waldy Dzikowski (PO), Tomasz Górski (Solidarna Polska), Jacek Tomczak (PO), Arkady Fiedler (PO) oraz senator Jadwiga Rotnicka (PO).

Czytaj też: Ponad 120 tys. chce zmian w finansowaniu JST 

Spotkanie odbyło się na dwa dni przed posiedzeniem Sejmu, na którym zaplanowane zostało pierwsze czytanie obywatelskiego projektu.

Prezydent Poznania przypomniał parlamentarzystom, że już od początku 2008 r. polskie samorządy biły na alarm, że zmiany, które zostały wprowadzone w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zmiany w innych przepisach narzucone samorządom, uchwalone w latach 2006 i 2007 przyniosą najpoważniejsze negatywne skutki finansowe dla gmin, powiatów i województw w latach 2011, 2012 i 2013 oraz spowodują powstanie luki w samorządowych finansach, która w kolejnych latach bogatszym uniemożliwi inwestowanie i rozwój, a uboższym - nawet uchwalenie kolejnych budżetów.

Czytaj też: Samorządy walczą o 8 mld zł

- Przez ostatnie 4 lata informowaliśmy o tym, jednak mimo to nie zostały przez rząd i parlament podjęte żadne działania, dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy - mówił prezes Związku Miast Polskich.

- Projekt proponuje zwiększenie udziału samorządów w PIT, gdyż to właśnie ten podatek jest najpoważniejszą przyczyną dziury budżetowej. Nasz projekt jest prosty, ale to jego zaleta. Zakłada bardzo przewidywalne kwoty dla jst w poszczególnych latach. Dodatkowo przyniesie też pozytywne zmiany w zakresie tzw. janosikowego, które przy niskich dochodach samorządów nie funkcjonuje najlepiej - dodał.

Poseł Waldy Dzikowski, pełniący w obecnej kadencji funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przypomniał prezydentowi Grobelnemu rozumienie odpowiedzialności zapisane w - jak się wyraził - strategii państwa.

- Odpowiedzialność za państwo należy rozumieć tak, że jak jest sukces, to wspólnie go przeżywamy, a gdy przychodzi recesja, to tą biedą też dzielimy się wspólnie. W kwestii zaproponowanej w obywatelskim projekcie rekompensaty za ubytki dla samorządów stwierdził, że pieniędzy na nią w budżecie państwa nie ma. Przyznając, że faktycznie polskie samorządy są jednym z najpoważniejszych beneficjentów środków unijnych przypomniał, że w Europejskim Banku Inwestycyjnym czynione są starania, by inwestycje samorządowe były dotowane.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.