PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Kalisza: Budżet miasta na 2018 rok jest sukcesem mieszkańców miasta

  • PAP/rs    15 listopada 2017 - 15:37
Prezydent Kalisza: Budżet miasta na 2018 rok jest sukcesem mieszkańców miasta
Łącznie dochody budżetu Kalisza na 2018 rok zaplanowano na kwotę 570 mln zł. Fot. Shutterstock.com

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński projekt budżetu miasta na 2018 rok nazwał sukcesem kaliszan. W środę przekazał dokument przewodniczącemu Rady Miejskiej.
• Łącznie dochody budżetu miasta na 2018 rok zaplanowano na kwotę 570 mln zł, przy wydatkach w wysokości 600 mln zł.

• - Budżet jest z deficytem, ponieważ zadłużamy się na inwestycje. Deficyt w wysokości 30 mln zł będziemy spłacać przychodami z tytułu emisji papierów wartościowych na kwotę 41 mln zł - wyjaśnia prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

• Zdaniem prezydenta zadawalająco kształtują się planowane dotacje z UE w wysokości 38 mln, o 4 mln zł więcej w porównaniu z rokiem 2017.

- Budżet jest sukcesem kaliszan i jest bardzo dobry, ponieważ 147 mln złotych planowanych wpływów z PIT-ów robi swoje - powiedział Sapiński. Poinformował, że łącznie dochody budżetu miasta na 2018 rok zaplanowano na kwotę 570 mln zł, przy wydatkach w wysokości 600 mln zł.

- Budżet jest z deficytem, ponieważ zadłużamy się na inwestycje. Deficyt w wysokości 30 mln zł będziemy spłacać przychodami z tytułu emisji papierów wartościowych na kwotę 41 mln zł. Dzięki temu spłacimy deficyt oraz zadłużenie z lat ubiegłych w wysokości 10 mln - wyjaśnił prezydent miasta.

Poinformował też, że na inwestycje w 2018 roku zaplanowano prawie 98 mln zł.

- Wskaźniki są bardzo ciekawe i zachęcające, pomimo tego, że w 2017 roku nie podnosiliśmy podatku od nieruchomości, więc w przyszłym roku nie będziemy mogli posiłkować się dodatkowymi pieniędzmi - zaznaczył.

Według Sapińskiego bardzo ważnym wskaźnikiem świadczącym o zasobności budżetu miasta jest wysokość wpłaty do budżetu państwa tytułem "janosikowego, "czyli zrzutka na biedniejsze samorządy przez te bogatsze" - powiedział prezydent.

W 2017 roku - podał Sapiński - "janosikowe" wyniosło 66 tysięcy zł a na 2018 rok miasto musi wpłacić ponad 2 mln złotych. "To świadczy o wzroście naszej zamożności, pomimo tego, że rząd podniósł kwotę wolną od podatku, co z kolei wpłynęło na zmniejszenie wpływów dla kaliskiego samorządu" - wskazał.

Zdaniem prezydenta zadawalająco kształtują się planowane dotacje z UE w wysokości 38 mln, o 4 mln zł więcej w porównaniu z rokiem 2017.

Prezydent wymienił też najważniejsze wskaźniki dotyczące wydatków budżetowych. Na oświatę i edukację zaplanowano 204 mln zł, co stanowi 34 proc. budżetu, rodzina i pomoc społeczna w tym 500 plus pochłonie 145 mln zł, transport i łączność 80 mln zł, natomiast administracja publiczna 46 mln zł.

Zdaniem Sapińskiego wskaźnik zadłużenia z tytułu kredytów, pożyczek i obligacji jest bardzo dobry, bo w stosunku do dochodów na koniec 2018 roku ma wynieść 39 proc., czyli 225 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.