PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent Kalisza chce poszerzyć granice miasta. Wójtowie protestują

 • aw/PAP    18 stycznia 2018 - 17:11
Prezydent Kalisza chce poszerzyć granice miasta. Wójtowie protestują
Ratusz w Kaliszu (fot.commons.wikimedia.org/Bartek Wawraszko)

Chcę postawić na większy rozwój Kalisza poprzez powiększenie granic administracyjnych miasta o tereny z sześciu sąsiednich gmin - powiedział prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Przeciwko protestują wójtowie terenów proponowanych do włączenia.
 • 25 stycznia na sesji Rady Miejskiej Kalisza radni będą głosować nad projektem uchwały w sprawie zmiany granic miasta poprzez włączenie terenów z okolicznych gmin.
 • Do miasta miałyby być włączone tereny z gmin: Nowe Skalmierzyce, Gołuchów, Blizanów Żelazków, Opatówek i Godziesze Wielkie.
 • Dzięki temu Kalisz miałby powiększyć się z 69,77 km kwadratowych do około 110 km; liczba mieszkańców miałaby wzrosnąć ze 102 tys. do około 110 tys.

W uzasadnieniu do projektu uchwały podkreślono, że "zmiana granic administracyjnych miasta Kalisza będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój jego potencjału gospodarczego m.in. poprzez zwiększenie ilości terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod zabudowę przemysłowo-usługową oraz mieszkaniową".

Sekretarz miasta Stefan Kłobucki wyjaśnił, że poszerzenie granic miasta przełoży się na dodatkowe dochody do budżetu związane z odprowadzanymi podatkami.

"Wielu kaliszan wyjeżdża za granice miasta i tam budują się, ale nadal są związani z miastem, bo tu pracują, korzystają z infrastruktury, szkół i przedszkoli, a podatki odprowadzają gdzie indziej" - zauważył Kłobucki.

Burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki powiedział, że gospodarze sąsiednich gmin są zdziwieni i zaniepokojeni decyzją prezydenta Kalisza. "Nie uprzedził nas o tym i nie rozmawiał z nami, a przecież współpracujemy w ramach Aglomeracji Kalisko -Ostrowskiej. Prezydent Kalisza podważył nasze zaufanie a jego działanie nazywamy zaborem administracyjnym" - podkreślił. Jak poinformował "zagrożeni" samorządowcy podejmą kroki prawne.

Prezydent Grzegorz Sapiński powiedział, że "nic nikomu nie zabiera". "Najpierw proponuję uchwałę radnym Kalisza a następnie zapytamy naszych mieszkańców o ich decyzję w tej sprawie" - zadeklarował.

Zapewnił, że nie obraża się na sąsiadów, kiedy "oni cały czas podkradają mu mieszkańców kusząc tańszymi ziemiami". "Przez to zabierają dochody, a przecież ich mieszkańcy korzystają ze wszystkich instytucji miejskich, które utrzymują tylko kaliszanie, bo tu są zameldowani i tu płacą podatki" - zaznaczył Sapiński.

Jako przykład samorządu rozwijającego się wzorcowo Sapiński wskazał na Rzeszów, "który przez ostatnie lata dwukrotnie powiększył swoje terytorium". Dodał, że takim działaniem chce postawić na większy rozwój Kalisza.

Prezydent Grzegorz Sapiński chce rozszerzyć granice Kalisza na podstawie możliwości, jakie daje rozporządzenie Rady Ministrów z 9 sierpnia 2001 roku. Decyzję podejmuje MSWiA.

Przypomnijmy, że dziś o konsultacjach ws. poszerzenia granic swojego miasta dyskutowali radni Krosna. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Grzegorz, 2018-01-20 09:41:55

  do kaliszaka WSK pada utrzymuje się z hartowni i galwanizerni to nie mit co chwile urlopy i przestoje z braku pracy. Autobusy wymienione za dotacje unijne.Na nowe mieszkanie stać nielicznych, co bedą robili ci którzy już niedługo mogą wrócić z pracy za granicą Szkoła przeładowana a ile jest tych szk...ół , co z młodzieżą mniej zdolną gdzie mogą zdobyć zawód , po szkole też wielka niewiadoma, nawet nie gwarantuje tego ukończenie studiów . Sapiński to perła zamknięta w muszli. Niestety była jedna tylko ekipa , która wprowadzała coś w mieści to ekipa Prezydenta Bachora po nich nikt. Co tyczy się Ostrowa - nie kocham ich za bardzo ale zazdroszczę ulic i obwodnic wybudowanych w granicach miasta . W Kaliszu coraz brudniej a w nocy watahy szczurów na ulicach. Park miejski - kiedyś jeden konik, kilku ludzi i było pięknie - jeden z ładniejszch w Europie. Na rankingach nie opierałbym swojej opinii ale na tym co było a co jest. Trzeba spojżeć prawdzie w oczy - hotele, markety. Kocham Kalisz i to bardzo boli tu się urodziłem, żyłem .Wiem o czym piszę Kaliszaku Twoje argumenty odrzucam.  rozwiń
 • kaliszak, 2018-01-19 22:09:22

  Do Grzegorz: o czym piszesz ? 3% bezrobocia. WSK kwitnie w PGZ i klastrze lotniczym. Kalisz chyba jako jedyne miasto w Polsce ma wpywy z PIT zwiekszone w trakcie kadencji o 50%! Wymienione autobusy miejskie w 50% na całkiem nowe. Program mieszkaniowy własne M z BGK 600 z dojsciem do włąsności i trzy...sta na mieszkanie +. Brak miejsc w szkole technicznej a od tego roku ruszył niepubliczny zespół szkoł technicznych. przyjedz i zobacz a dopiro hejtuj. sapinski perła samorzadu wg gazety prawnej, wg ZPP czwarte miasto na prawach powiatu w polsce  rozwiń
 • PK, 2018-01-19 20:55:26

  Do Grzegorz: A w czym się ostrów niby rozwinął?