PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński chce jeździć limuzyną za 150 tysięcy złotych

 • PAP/EM    23 lutego 2017 - 15:15
Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński chce jeździć limuzyną za 150 tysięcy złotych
Do tej pory na naprawy starego samochodu wydano z budżetu miasta 30 tysięcy złotych (fot. pixabay)

Rada Miejska Kalisza przyjęła projekt zmiany uchwały budżetowej w sprawie zabezpieczenia 150 tysięcy złotych na zakup nowego samochodu dla potrzeb prezydenta Kalisza i jego zastępców.
Podczas sesji rady miejskiej w Kaliszu najwięcej czasu zajęła radnym dyskusja nad projektem uchwały wprowadzającej zmiany w budżecie, umożliwiające zakup nowego samochodu służbowego. Z takim wnioskiem do radnych wystąpił prezydent Grzegorz Sapiński.

"Obecny samochód volkswagen passat jest wysoce awaryjny, co w praktyce oznacza, że paraliżuje on zadania urzędu i prezydenta" - podkreślał rzecznik prasowy prezydenta Elżbieta Zmarzła.

Według prezydenta, przykładem takiej sytuacji jest jego wyjazd wraz z urzędnikami do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Pojechali do stolicy, żeby uruchomić program badawczy w zakresie bezemisyjnego transportu publicznego. "Pojechaliśmy, ale już nie wróciliśmy tym samochodem. Musieliśmy skorzystać z pociągu, bo samochód stanął" - relacjonował Sapiński.

Zapewnił, że taka sytuacja zdarzyła się nie pierwszy raz.

Radni PO podnosili, że obecny samochód ma jedynie 5 lat i przejechał zaledwie 145 tys. kilometrów. Zdaniem Dariusza Grodzińskiego włodarze miasta "zrobili sobie ze służbowego samochodu taksówkę". "Przypomnijmy, jak prezydent Sapiński szydził ze swojego poprzednika, że jeździ czarną limuzyną i ogląda Kalisz jedynie przez przyciemnione szyby. Ten wydatek jest niepotrzebny" - powiedział radny PO.

Prezydent Kalisza poinformował radnych, że do tej pory na naprawy tego samochodu wydano z budżetu miasta 30 tysięcy złotych.

"Kolejna naprawa ma kosztować 20 tysięcy" - dodał wiceprezydent Artur Kijewski.

"Musimy mieć sprawny samochód, bo będą w Polsce śmiać się z Kalisza" - zauważył prezydent Sapiński.

Grodziński zaproponował, żeby 150 tysięcy złotych przeznaczyć na dopłaty dla mieszkańców, w ramach wymiany starych pieców na ekologiczne. Radni odrzucili poprawkę.

Kolejny radny PO Eskan Darwich zaproponował więc przeznaczenie tych pieniędzy na budowę dróg osiedlowych w kaliskiej dzielnicy Winiary. Ten wniosek też odrzucono.

Ostatecznie projekt uchwały przeszedł większością głosów koalicji PiS - SLD - Wspólny Kalisz.

Prezydent poinformował, że nowy pojazd powinien być z napędem hybrydowym. "Będziemy promować nowe standardy ekologiczne, na których tak bardzo nam zależy" - oświadczył.

Na dostawę nowego samochodu ma zostać ogłoszony przetarg, na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych, który wyłoni najlepszą ofertę. Obecny samochód zostanie oddany w rozliczeniu, co ma obniżyć koszty zakupu. Zgodnie z planami, nowe auto ma zostać kupione już w marcu lub w kwietniu bieżącego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • widz, 2017-02-28 21:48:45

  Dyskutować można dużo, przedstawiciel pap zapewne też ma samochód i jeżeli chce wiedzieć co się dzieje z samochodem, to pyta mechanika, więc należało wykonać telefon do serwisu i odpytać co jest z samochodem należącym do miasta. Publikuje wypowiedzi dyletantów w dziedzinie motoryzacji i w dodatku r...elacjonuje wypowiedzi z sesji wybiórczo. Emocja i niechęć do obecnego prezydenta nie przystoi korespondentowi pap  rozwiń
 • qwasyx, 2017-02-27 07:12:07

  A6 mojego starosty kosztuje w leasingu bodajze 360 Euronow I co roku jest nowe A tymczasem w PL... PS Sluze odpowiedzia dlaczego tak jest. Audi proponuje przedstawicielom samorzadow bardzo korzystne warunki leasingowe WSZYSTKIM! Urzedy nie "kupuja" samochodow "dla siebie"!... PS 2 A tak na marginesie Przyzwoita fura dla Starosty czy Burmistrza za ca. 37.500,- KON BY SIE USMIAL ale co kraj to obyczaj  rozwiń
 • obywatel miasta, 2017-02-23 18:39:21

  Co to za mechanika kosztownego ma miasto? Jak tak remontują drogi i mosty, budują infrastrukturę to się nie dziwić, że w mamy najdroższe usługi komunalne i infrastrukturę w Europie.