PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Katowic ma propozycję na siedzibę metropolii. A na jej szefa?

  • aw/PAP    31 maja 2017 - 13:30
Prezydent Katowic ma propozycję na siedzibę metropolii. A na jej szefa?
Prezydent Katowic mówił, że najbardziej prawdopodobnym terminem pierwszego posiedzenia zgromadzenia związku będzie końcówka sierpnia (fot.PTWP)

- Nie chciałbym żadnego nazwiska palić, na pewno czekają nas rozmowy, dyskusje, z różnymi gremiami, różnymi środowiskami, różnymi osobami z poszczególnych obszarów metropolii - w kontekście doboru zarządu przyszłej metropolii - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.
• Prezydent Katowic Marcin Krupa chciałby, aby docelową siedzibą Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii stała się b. siedziba Muzeum Śląskiego przy ul. Korfantego.

• Obecnie gmach ten należy jeszcze do marszałka, być może dlatego na początku metropolia będzie miała siedzibę tymczasową.

• Pełnomocnikiem ds. utworzenia związku (już po wydaniu rozporządzenia) będzie właśnie Marcin Krupa.

• Projekt statutu zostanie przedstawiony na posiedzeniu zgromadzeniu związku, prawdopodobnie w sierpniu.

 

"Ten początek zawsze może być trudny, co do kwestii lokalizacji siedziby; ona z początku może być tymczasowa. Ja bardzo mocno stawiam na byłe Muzeum Śląskie, czyli obiekt zlokalizowany w centrum miasta. Tu jeszcze jest kwestia pozyskania go od pana marszałka; jesteśmy jeszcze na pewnym etapie rozmów" - zasygnalizował Marcin Krupa.

"Wiemy, że Muzeum Śląskie (działające od połowy 2015 r.) w nowej siedzibie potrzebuje jeszcze pomieszczeń w starej siedzibie, więc musimy poczekać na ten czas, kiedy będziemy mogli w pełni przejąć ten budynek. Ale myślę, że dla tak poważnego gremium, jak metropolia i jej zarząd, ten budynek absolutnie się sprawdzi. Mało tego, jest tam powierzchnia, gdzie można urządzić doskonałą salę dla zgromadzenia w sposób, gdzie każdy będzie się czuł równy" - dodał.

Prezydent Katowic mówił o tym w środę (31 maja) dziennikarzom po briefingu ws. pozytywnego zaopiniowania przez wojewodę wniosku samorządów do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim. Procedurę w tej sprawie koordynował na mocy ustawy samorząd Katowic; wniosek trafi teraz do MSWiA, które przygotuje materiały do podjęcia decyzji przez rząd.

Możliwość utworzenia związku metropolitalnego w woj. śląskim dała tamtejszym samorządom ustawa z 9 marca br., podpisana przez prezydenta 4 kwietnia. Po spełnieniu wszystkich przewidzianych nią wymogów metropolia powinna powstać na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dniem 1 lipca 2017 r., a zacząć działać od 1 stycznia 2018 r.

W ostatnich tygodniach 41 miast i gmin, które na gruncie ustawy chcą utworzyć metropolię, przeprowadziło wymagane procedury, m.in. konsultacje społeczne. Ich uchwały w tej sprawie - zgodnie z wymogami ustawy - zebrał samorząd Katowic. W poniedziałek (29 maja) katowiccy radni uroczyście przyjęli uchwałę ws. złożenia wniosku do rządu o utworzenie związku metropolitalnego.

W związku z nadaną Katowicom w ustawie szczególną rolą przy tworzeniu metropolii, właśnie to miasto zaproponowało w uchwale: nazwę związku ("Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia"), siedzibę (Katowice) oraz granice (41 gmin), które docelowo mają znaleźć się w rozporządzeniu Rady Ministrów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.