PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Katowic otrzymał absolutorium

  • PAP    27 czerwca 2013 - 07:08
Prezydent Katowic otrzymał absolutorium

Prezydent Katowic Piotr Uszok uzyskał w środę absolutorium za prawidłowe zrealizowanie budżetu miasta w 2012 roku.
Przeciwna udzieleniu absolutorium była większość radnych klubu Platformy Obywatelskiej. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, przeciwnych było 7. Do uzyskania absolutorium potrzebnych było 15 głosów.

„Wykonanie budżetu za ubiegły rok oceniam pozytywnie" - powiedział podczas swojego wystąpienia prezydent Uszok.

Za udzieleniem absolutorium głosowały kluby radnych: Forum Samorządowe i Piotr Uszok oraz Prawo i Sprawiedliwość. Przeciw była większość radnych Platformy Obywatelskiej; według radnego PO Witolda Witkowicza w trakcie głosowania jeden z radnych PO najprawdopodobniej się wyłamał.

Witkowicz poinformował, że dla PO kluczowym powodem, dla którego zdecydowała się głosować przeciw absolutorium, było wykonanie dochodów w roku budżetowym 2012 - „znacząco niższe od planowanych - 87,9 proc. planu pierwotnego oraz 95,8 proc. planu po zmianach", jak również „wykonanie budżetu po stronie wydatków - znacząco niższe od oczekiwanych - zaledwie 74,8 proc. planu pierwotnego oraz 87,4 proc. planu po zmianach".

Zdaniem Witkowicza po analizie poszczególnych działów budżetu kondycja miasta wydaje się być „niepokojąca". Wymienił w tym kontekście m.in. „niską" - jego zdaniem - realizację wydatków w zakresie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego.

Radny Piotr Pietrasz z PiS powiedział, że jego klub jest zadowolony z realizowanych w mieście inwestycji. „Katowice są najważniejszym podmiotem samorządowym w naszym regionie, oprócz samorządu województwa. Rządzi nimi ktoś inny (niż w samorządzie regionu).

To widać, słychać i czuć - w sensie jednoznacznie pozytywnym dla Katowic" - mówił podczas sesji Pietrasz. Ocenił, że „wszystkie plany zostały zrealizowane". „Bardzo nas cieszą wszystkie inwestycje w naszym mieście (...) poprawią warunki życia (...) sytuacja finansowa naszego miasta jest dobra" - konkludował Pietrasz.

Dochody ogółem wykonano w kwocie ok. 1,391 mld zł, co stanowi 87,9 proc. planu pierwotnego i 95,8 proc. planu po zmianach. Wykonanie budżetu po stronie wydatków wyniosło ok. 1,552 mld zł, co stanowi 74,8 proc. planu pierwotnego i 87,4 proc. planu po zmianach.

Różnica między osiągniętymi dochodami, a zrealizowanymi wydatkami stanowiła deficyt za 2012 rok w kwocie ok. 160,5 mln zł. Osiągnięty wynik finansowy za 2012 rok powiększony o skumulowaną nadwyżkę budżetową z lat ubiegłych (ok. 74,6 mln zł) stanowi deficyt netto na koniec 2012 roku ok. 85,8 mln zł.

Piotr Uszok, prezydent niezależny rządzi Katowicami od 1998 roku. W 2010 roku Uszok - podobnie jak w poprzednich wyborach - stał na czele własnego komitetu „Forum Samorządowe i Piotr Uszok".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.