PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Kielc donosi o możliwych nieprawidłowościach w spółce Korona

  • PAP    10 kwietnia 2014 - 17:55
Prezydent Kielc donosi o możliwych nieprawidłowościach w spółce Korona

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zawiadomił w czwartek prokuraturę o możliwych nieprawidłowościach, jakich mógł się dopuścić były prezes spółki Korona S.A. Tomasz Chojnowski. W ramach miejskiej spółki działa klub piłkarski, grający w ekstraklasie.
W spółce od kilku dni trwa kontrola prowadzona przez powołaną przez Lubawskiego komisję - złożoną z pracowników kieleckiego magistratu. Miał on zastrzeżenia do umów podpisywanych przez Chojnowskiego. Prezes został w miniony piątek dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

Lubawski powiedział dziennikarzom, że w czwartek rano otrzymał pierwszy protokół z badania trzech podpisanych przez byłego prezesa Korony umów - jedna z nich to umowa sponsorska, dwie dotyczą kontraktów z zawodnikami.

"W protokole nie ma mowy o zagarnięciu pieniędzy. Wydaje się, że jest podejrzenie nadużycia uprawnień lub działania na niekorzyść spółki przez byłego prezesa. () Niech prokuratura stwierdzi, czy są znamiona popełnienia przestępstwa. Ja takich umów bym nie podpisał" - dodał prezydent.

Podkreślił, że komisja będzie nadal kontrolowała spółkę - przeanalizuje czteroletnią działalność Chojnowskiego.

Podczas czwartkowej sesji kieleckiej rady miasta, radni PO wystąpili z wnioskiem o rozważenie uchwały, która obligowałaby komisję rewizyjną rady do kontroli w spółce Korona. Radni poprosili też prezydenta, by do składu komisji dołączył przedstawicieli każdego z klubów zasiadających w radzie.

Wniosku nie procedowano. Przewodniczący rady miasta Tomasz Bogucki wyjaśniał, że nie ma możliwości dyskusji nad uchwałą, bo nie została zachowana procedura jej zgłaszania. Z kolei radca prawny magistratu Elżbieta Niebudek tłumaczyła, że w myśl przepisów i opinii prawnych, spółki miejskie nie mogą być kontrolowane przez radnych.

Korona Kielce w 2008 roku przeszła na własność miasta. Były właściciel spółki, znany przedsiębiorca Krzysztof Klicki odstąpił ją za symboliczną złotówkę, kilka miesięcy po aferze korupcyjnej, która nadszarpnęła wizerunek klubu. Od czerwca 2010 roku spółką Korona kierował Tomasz Chojnowski. 28 marca br. złożył na ręce prezydenta miasta rezygnację z pełnienia funkcji prezesa z powodów zdrowotnych. Wiadomo, że już wtedy Lubawski miał do niego pewne zastrzeżenia dotyczące dwóch umów zawartych przez spółkę.

1 kwietnia obowiązki prezesa przejął dotychczasowy dyrektor Korony Marek Paprocki. W ubiegły piątek Lubawski podjął decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu Chojnowskiego, który był też skarbnikiem w ugrupowaniu prezydenta - "Stowarzyszeniu Samorząd 2002". Wiadomo, że nie piastuje już tej funkcji.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.