PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska otrzymała absolutorium

  • PAP    10 czerwca 2015 - 17:09
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska otrzymała absolutorium

Hanna Zdanowska - fot.ptwp.pl

Na środowej sesji (10 czerwca) rady miejskiej łódzcy rajcy udzielili absolutorium Hannie Zdanowskiej i zaakceptowali wykonanie budżetu za poprzedni rok.
Jak oceniła Zdanowska, rok 2014 to najlepsze 12 miesięcy w najnowszej historii Łodzi. "Mimo że nie wszystko się udało, a miejskie inwestycje dały się nam wszystkim mocno we znaki, to w minionym roku byliśmy jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, a Łódź zmieniała się na naszych oczach dosłownie z dnia na dzień" - mówiła.

2014 rok pod znakiem inwestycji

Na sesji absolutoryjnej przypomniano wydatki na największe inwestycje miejskie poniesione w ub. roku: budowę Dworca Fabrycznego (116 mln zł), Trasy Górnej (101 mln zł), Trasy W-Z (217 mln zł), rewitalizację kwartałów miasta i budynków w ramach Programu Mia100 Kamienic (67 mln zł), przebudowę ul. Inflanckiej (43 mln zł), odnowienie ul. Piotrkowskiej (30 mln zł) i budowę stadionu miejskiego (32 mln zł).

"W ramach programu Mia100 kamienic wyremontowaliśmy setny budynek, otworzyliśmy Art_Inkubator w murach dawnych magazynów Scheiblera, przyspieszyliśmy remont na Księżym Młynie. Otworzyliśmy pięknie zrewitalizowane wnętrza EC 1 dla mieszkańców, a łodzianie wrócili na nową, wyremontowaną Piotrkowską. Oddaliśmy do użytku Trasę Górną oraz ul. Inflancką. W decydującą fazę wkroczyły największe projekty: remont Trasy WZ i budowa dworca Łódź Fabryczna. Przygotowaliśmy spójny plan rozwoju dla Nowego Centrum Łodzi. Wydaliśmy ponad 19 mln zł na drogi rowerowe i zrealizowaliśmy pierwsze w historii Łodzi projekty z budżetu obywatelskiego" - powiedziała Zdanowska.

Prezydent zwróciła też uwagę na fakt, że wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych wzrosły w ciągu ostatnich czterech lat z 712 mln zł do 805 mln zł, a nadwyżka operacyjna z 17 mln zł do 226 mln zł. Łódź utrzymała wysoki rating BBB +, zaś międzynarodowi eksperci - zaakcentowała Zdanowska - oceniają kondycję finansową miasta jako stabilną.

Będzie trzeba zwracać pieniądze za inwestycje?

Radni opozycyjnego klubu PiS skrytykowali Zdanowską za "brak nadzoru nad inwestycjami i zbyt wiele autoreklamy, która tworzy pozór, że w Łodzi dużo się buduje". Wiceprzewodniczący klubu PiS Włodzimierz Tomaszewski uznał, że pozycja "inwestycje" w strukturze budżetu znajduje się na poziomie z roku 2009. "Są olbrzymie zagrożenia, że programy unijne nie zostaną wykonane i trzeba będzie zwracać pieniądze za te inwestycje" - dodał.

Uchwałę w sprawie udzielenia prezydent absolutorium za 2014 r. przyjęło 26 radnych, 13 było przeciw. Podobnie zagłosowano w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Łodzi za ubiegły rok (z jednym głosem nieważnym). W Radzie Miasta Łodzi zasiada 40 rajców z trzech klubów: PO (20 osób), PiS (13) i SLD (7).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • tomek, 2015-10-07 19:42:42

    Może przypomnę, co dla Łodzi zrobił Pan Jerzy Kropiwnicki, bo sporo osób nie pamięta: - budowa Atlas Areny - sprowadzenie inwestorów takich jak DELL - rewitalizacja EC1 - budowa Aquaparku Fala - rozbudowa lotniska na Retkini Każdy popełnia jakieś błędy tylko nie o każdym się mówi ...  rozwiń
  • Jerzy, 2015-06-11 14:20:51

    Oj chwalic się to ci z PO potrafią szczególnie,gorzej z realnymi faktami.