PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent ma sposoby na kłopotliwą spółkę

  • wer    24 lutego 2012 - 11:00
Prezydent ma sposoby na kłopotliwą spółkę

Miasto wciąż jest udziałowcem spółki Aqarena Zielona Góra S.A., którą powołano 7 listopada 2001 roku, w celu wybudowania basenu. Szkopuł w tym, że spółka praktycznie nie prowadzi działalności.
Pływalnia została już wybudowana w innym miejscu, a drugiej nie potrzebujemy - oświadczył, podczas konferencji prasowej prezydent Janusz Kubicki (zabierz głos/oceń prezydenta).

W ciągu prawie 11 lat działalności spółka poniosła bardzo duże nakłady inwestycyjne (projekt basenu i pozwolenie na budowę), odliczając od nich podatek VAT. Początkowo miasto posiadało 70 proc., ale po zmianach kapitałowych (2001 r.) przestało być większościowym akcjonariuszem.

Co w takim razie dalej z Aquareną? Prezydent przedstawia kilka pomysłów na rozwiązanie problemu.

Jak informuje na swojej stronie urząd miasta w Zielonej Górze są to: znalezienie wspólnego rozwiązania kwestii spółki poprzez akcjonariuszy; działania miasta bez uzyskania porozumienia z pozostałymi akcjonariuszami; dalsze funkcjonowanie spółki w dotychczasowej formie; odzyskanie kontroli nad spółką poprzez wykup akcji pozostałych akcjonariuszy.

- Wiadomo, że wszystkie te propozycje mają swoje minusy i plusy. Dokapitalizowanie spółki pozwoli osiągnąć pozycję większościowego akcjonariusza. Jednak to miasto będzie musiało ponieść straty na sumę ponad 4 mln. zł. W tym wypadku spółka dalej będzie istniała i generowała koszty - mówi Kubicki. - Innym rozwiązaniem może być też sytuacja odwrotna. Gdy miasto sprzeda akcje pozostałym akcjonariuszom. Wtedy może zyskać nawet kilka milionów złotych - zaznacza.

Prezydent podkreśla również, że wszystkie wymienione przez niego sposoby na rozwiązanie całej sprawy, wymagają nie tylko jego decyzji, ale także zgody rady miasta. A do tej pory jej nie było.

- Najwyższy czas, by radni podjęli decyzję, bo spółka jest w patowej sytuacji. Jestem w stanie zrealizować, każde rozwiązanie zaproponowane przez radnych - mówi prezydent.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.