PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent podpisał ustawę. Wojewodom dojdą nowe obowiązki

 • PAP/MIW    11 lipca 2016 - 13:02
Prezydent podpisał ustawę. Wojewodom dojdą nowe obowiązki
Szacowanie szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną w uprawach i płodach rolnych stanie się kompetencją wojewody. (fot. : pixabay.com)

• Szacowaniem szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną w uprawach i płodach rolnych oraz oględzinami, będą zajmowali się przedstawiciele wojewody.
• Do tej pory zajmowali się tym sami myśliwi.
• Zmiana jest konsekwencją popisania przez prezydenta Andrzeja Dudę noweli Prawa łowieckiego.
Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, zgodnie z nowymi przepisami, wnioski ws. wyrządzonych szkód w uprawach i płodach rolnych składane będą do wojewody, który będzie ustalał wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej.

- Oględzin oraz oszacowania szkód dokonywać będą przedstawiciele wojewody. Rzeczoznawcy wpisani na listy prowadzone przez izby rolnicze, w przypadku wniesienia zastrzeżeń do protokołu w zakresie wielkości szkody, będą uprawnieni do przedstawiania opinii - dodano.

Odszkodowania dla rolników mają być wypłacane z Funduszu Odszkodowawczego, na który składać się będą myśliwi, a także państwo. Składki myśliwych na odszkodowania za szkody łowieckie mają być ustalane w oparciu o liczbę zwierząt łownych ujętych w rocznym planie łowieckim. Stawki mają wynosić 600 zł za łosia, 350 zł za jelenia, 135 zł za daniela, 105 zł za sarnę i 85 zł za dzika. Z tytułu składek łowczych do funduszu miałoby trafić ponad 80 mln zł.

W przypadku, kiedy wartość odszkodowań przekroczy zasoby funduszu, różnicę ma pokryć wojewoda ze środków budżetu państwa. Roczna dopłata do funduszu ma wynosić ok. 30 mln zł.

Według autorów ustawy, zmiany mają być bardziej korzystne dla rolników. Obecnie tylko koła łowieckie odpowiadają za szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań. Rolnicy wielokrotnie skarżyli się, że wyceny dokonywane przez myśliwych są za niskie. Było to szczególnie widoczne na Podlasiu w 2014 r., kiedy z powodu występowania ASF (afrykańskiego pomoru świń) ograniczono odstrzał dzików, a szkody w uprawach rosły. Różnice w wycenie szkód przez łowczych i rolników sięgały kilku milionów zł.

Większość przepisów noweli zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Krol, 2016-08-03 12:28:36

  Do sowa: Tak samo jest logiczne, że rolnicy którzy te środki dostają zawsze będą twierdzić, że za mało. Obiektywnie byłoby, gdyby szacujące osoby nie miały żadnego interesu w wysokości odszkodowania.
 • sowa, 2016-07-25 10:03:24

  I bardzo dobrze, że wycenę szkód zrobi wojewoda. Jest niezależny. Bo czy to normalne, żeby szkodę wyceniał Związek, z którego środków wypłacane są odszkodowania? Logiczne, że były zaniżane...
 • pomarańczowy, 2016-07-11 16:55:15

  I tak kończy się Polski Związek Łowiecki.Będziemy uciekać z lasu bo panuje wscieklizna,politycy opanujcie się!