PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą roczny urlop na dziecko

  • AW/PAP    10 czerwca 2013 - 14:23
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą roczny urlop na dziecko

Prezydent RP Bronisław Komorowski 10 czerwca podpisał ustawę, wydłużającą urlopy rodzicielskie.
 - Dziękuję ministrowi Kosiniak-Kamyszowi za konsekwencję w budowaniu niełatwych, ale koniecznych zrębów polityki Polski z punktu widzenia rodziców, polityki służącej przełamaniu kryzysu demograficznego - powiedział prezydent Komorowski. - To fundamentalna regulacja, która powinna zachęcić do podejmowania decyzji o następnych dzieciach oraz zachęcić ojców do korzystania z urlopu, tak, by był on w jak największym stopniu rodzicielski

Z dłuższych urlopów skorzystają nie tylko rodzice zatrudnieni na etatach, ale dla też ci, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe. Czyli także pracujący na umowach zleceniach oraz przedsiębiorcy. Wprowadzane zmiany zakładają maksymalną elastyczność w dzieleniu się urlopem między rodzicami. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka. Będzie je można dzielić oraz łączyć z pracą w niepełnym wymiarze.

- To wielki krok w kierunku wsparcia polskiego rodzin. Gdy rok temu rozpoczynaliśmy prace nad ustawą, nie przypuszczaliśmy, że tak szybko osiągniemy efekty - stwierdził minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Cieszę się, że ustawa zyskała tak jednoznaczne poparcie w parlamencie. Powstała w dialogu społecznym, w którym duży udział mieli rodzice, dzięki temu teraz jest jeszcze lepsza.

Minister Kosiniak-Kamysz dodał też, że choć to ważny krok, to przed nami są jeszcze kolejne. - Wkrótce do akceptacji prezydenta trafi  ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech, która ułatwi gminom budowę żłobków, a rodzicom korzystanie z pomocy niań czy dziennych opiekunów - przypomniał minister.

---------------WCZEŚNIEJSZA WIADOMOŚĆ-------------------

Nowelizację kodeksu pracy wydłużającą urlop po urodzeniu dziecka do roku jednogłośnie uchwalił Sejm pod koniec maja, w tym tygodniu poparł ją Senat.

Ustawa przewiduje, że rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie wynosi on cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka, będą mogli się np. nimi wymieniać.

Czytaj też: Urlop rodziccielski w praktyce

Roczny, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.

Urlop macierzyński, tak jak obecnie, będzie można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można będzie wykorzystać wtedy sześć tygodni.

Urlop dodatkowy można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym, a poszczególne części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.