PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent skarży się na biurokrację

  • legniczanin.pl (Grzegorz Wala)    24 listopada 2011 - 10:30
Prezydent skarży się na biurokrację

– Nasze prawo jest nieefektywne – w ten sposób prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski komentuje ustawowe regulacje dotyczące funkcjonowania aptek.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał za niezgodne z prawem kompetencje gospodarza miasta, które znalazły się w uchwale o ustaleniu czasu pracy legnickich aptek. Sąd wskazał, że uchwała rady miejskiej godziłaby w prawa właścicieli aptek, zmuszając ich do podejmowania działań, których prawo im nie nakazuje.

Takim kształtem uchwały chciano ułatwić proces modyfikacji godzin pracy aptek, tak by nie wymagało to każdorazowo zgody większości radnych. Prawo okazało się jednak silniejsze, co kolejny raz udowadnia, że nawet kierując się najszczytniejszymi intencjami nie można łamać przepisów. Prawny gorset, mimo że czasami zbyt ciasny, służyć ma właśnie temu by przedstawiciele władzy nie czuli się zbyt swobodnie wykonując literę prawa.

Rozstrzygnięcie sądu nie mogło ujść uwadze głównego zainteresowanego, czyli prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego (zabierz głos/oceń prezydenta). Omawiając projekt uchwały zawierający rozkład godzin pracy aptek na 2012 rok, skarżył się on na nadmierną biurokrację.

– Mamy nieefektywne prawo, które wydłuża tylko proces podejmowania decyzji. Dla mnie to zbędna biurokracja. Dzisiaj zmiana godzin pracy aptek odbywa się de facto poza prawem – komentuje szef legnickiego ratusza.

Cała sprawa mogłaby się wydawać błaha, gdyby nie fakt, że po zmianie przepisów to rada miasta decyduje o nocnych dyżurach ogólnodostępnych aptek. Ma to oczywiście służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkańców w zakresie całodobowego dostępu do leków i innych medykamentów. Nawet jeśli nie jest to więc sprawa życia i śmierci, to na pewno jednego z najważniejszych czynników wpływających na nasz wewnętrzny komfort – zdrowia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Teresa, 2011-11-24 11:28:17

    Szkoda,że nie ma lepszego dziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiś !!! Tego to już nie wyjaśniono a szkoda Byłam pod oknem wystawowym jednej z aptek-szok!
  • Jubilatka, 2011-11-24 11:05:03

    Ale ktoś kiedyś obiecywał, że będzie "lepsze jutro" i owszem, tylko dla kogo?