PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Warszawy chce "małej" ustawy reprywatyzacyjnej

  • PAP    12 listopada 2014 - 16:19

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz chce rozpoczęcia prac nad tzw. małą ustawą reprywatyzacyjną. Zmiany dotyczyłyby m.in. rozszerzenia prawa pierwokupu nieruchomości przez samorząd lub Skarb Państwa.
Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że rozmawiała z premier Ewą Kopacz ws. inicjatywy senatorów dotyczącej zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zmiany miałyby zapobiegać tzw. dzikiej reprywatyzacji.

Czytaj też: Dzika reprywatyzacja tematem kampanii samorządowej 

"Jestem po rozmowie z premier Kopacz (...) i będzie inicjatywa senatorów (...), żeby zmienić ustawę o gospodarce nieruchomościami, którą można by nazwać taką małą ustawą reprywatyzacyjną" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent Warszawy wyjaśniła, że pierwsza zmiana dotyczyłaby rozszerzenia prawa pierwokupu roszczeń przez samorząd lub Skarb Państwa "w celu umożliwienia realizacji zadań ustawowych bądź statutowych w zakresie ochrony zdrowia, edukacji, kultury, rozwoju kultury fizycznej i zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego". Jak wyjaśniła, dzisiaj można odmówić przyznania użytkowania wieczystego, "jeżeli jest cmentarz bądź droga". "Chodzi o to, żeby ten cel publiczny poszerzyć" - dodała.

Druga zmiana zakłada odmowę zwrotu np. budynków w całości odbudowanych przez miasto. "Jeśli czegoś nie było w ogóle np. po wojnie, a zostało kompletnie odbudowane przez państwo, żeby (była) możliwość odmowy zwrotu" - wyjaśniła.

Dodała, że zmienione mają też zostać rozwiązania dotyczące tzw. nieruchomości śpiochów. Chodzi o takie przypadki, gdy prawowici właściciele złożyli wniosek o zwrot, a potem w żaden sposób nie ubiegali się o nieruchomość. "Jeśli po wezwaniu nie przystąpią do postępowania, zostanie ono umorzone" - powiedziała prezydent stolicy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • Andy Polkowski, 2014-11-12 17:51:02

    Pani Prezydent powinna teraz ZAKONCZYC prace nad taką ustawą, a nie je dopiero rozpocząć! Rządzi już tyle lat, że to wstyd mówić przed wyborami, że zamierza "zacząć prace"!NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: