PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Wrocławia chce większej władzy dla rad osiedli

  • PAP/rs    17 listopada 2017 - 12:55
Prezydent Wrocławia chce większej władzy dla rad osiedli
Chciałbym, aby to co osiedlowe zostało oddane we władanie nowo wybranym radom osiedli - mówi prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. (Fot. mat.pras. www.wroclaw.pl)

Chciałbym, aby w przyszłości budżet Wrocławia był podzielony na to, co osiedlowe i to co nie należy do zadań osiedli; chciałbym, by to co osiedlowe było oddane władzom rad osiedli - powiedział w piątek prezydent stolicy Dolnego Śląska Rafał Dutkiewicz.
• - Chciałbym, aby to co osiedlowe zostało oddane we władanie nowo wybranym radom osiedli, ale pod warunkiem, że rady te będą kształtowały pewne życie wspólnotowe, na przykład poprzez osiągnięcie pewnej frekwencji wyborczej - mówił Rafał Dutkiewicz.

• Według niego, w przyszłym roku powinna odbyć się we Wrocławiu dyskusja na temat określenia tego co jest sprawą osiedlową, a co nią nie jest.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział, że współczesne państwa nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb i odpowiadać na wszystkie wyzwania społeczne. - Z drugiej strony żyjemy w tendencji cywilizacyjnej, w której życie coraz bardziej koncentruje się w dużych skupiskach miejskich - mówił.

Dutkiewicz przypomniał, że niedawno we Wrocławiu odbył się cykl spotkań miejskich urzędników z radami osiedli. Jego zwieńczeniem był Wrocławski Kongres Rad Osiedli, który odbył się w październiku. Wówczas Dutkiewicz zapowiedział stopniowy proces decentralizacji władzy w mieście, czego konsekwencją miałoby być zwiększanie uprawnień rad osiedli.

W piątek prezydent Wrocławia zapowiedział zaś, że w przyszłym roku powinna odbyć się we Wrocławiu dyskusja na temat określenia tego co jest sprawą osiedlową, a co nią nie jest. - Czy na przykład budowa boiska jest sprawą osiedlową, czy szkoła jest osiedlowa czy jest innego rodzaju tworem. Chciałby też, aby odbyła się dyskusja o frekwencji w wyborach do rad osiedlowych; kiedy ona jest satysfakcjonująca, gdy mówimy o 10 proc. czy o 15 proc.? - mówił Dutkiewicz.

Prezydent Wrocławia uważa, że w przyszłości budżet miasta powinien być podzielony na zadania osiedlowe oraz pozostałe. - Chciałbym, aby to co osiedlowe zostało oddane we władanie nowo wybranym radom osiedli, ale pod warunkiem, że rady te będą kształtowały pewne życie wspólnotowe, na przykład poprzez osiągnięcie pewnej frekwencji wyborczej - mówił Dutkiewicz. Zaznaczył, że dążenie do tak rozumianej decentralizacji będzie już zadaniem nowo wybranych władz Wrocławia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2017-11-18 14:04:23

    Po latach "brudnej" polityki "Układu Wrocławskiego" włodarz odchodząc chce się wybielić! To za późno p. Prezydencie! O cztery lata za późno!