Prezydent Wrocławia cieszy się z absolutorium

Wrocławscy radni udzielili prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi absolutorium za wykonanie budżetu w ubiegłym roku. Za absolutorium głosowało 21 radnych koalicji, a przeciw było 15 radnych z opozycji zarzucających prezydentowi Dutkiewiczowi "gigantomanię".
Prezydent Wrocławia cieszy się z absolutorium
Rafał Dutkiewicz z absolutorium za 2014 r. (fot.facebook)

Jak powiedział na sesji skarbnik miasta Marcin Urban, budżet Wrocławia od trzech lat jest bliski zbilansowania, ponieważ deficyt w kwocie 194 mln zł był mniejszy od zakładanego na sumę 218 mln zł.

"Uzyskaliśmy ponad 207 mln zł ze sprzedaży majątku. To najwięcej z polskich metropolii. Dzięki temu ten sprywatyzowany majątek zaczął pracować i przynosi wpływy do budżetu, np. w postaci podatków" - dodał Urban.

Skarbnik podkreślił, że Wrocław wiedzie prym w kraju również w zbieraniu podatków i opłat lokalnych, bo poprzedni budżet zasiliło 748 mln zł właśnie z tego tytułu.

Urban ocenił, że wyniki finansowe Wrocławia na tle innych polskich metropolii są bardzo dobre, a w kilku rankingach porównawczych stolicę Dolnego Śląska "wyprzedza Gdańsk tylko dzięki temu, że pozyskał więcej środków europejskich".

Miasto spłaciło też 257 mln zł rat kredytów i pożyczek.

Rafał Dutkiewicz wymienia mierniki życia we Wrocławiu

Prezydent Dutkiewicz podkreślił, że wymiernym kryterium jest zmniejszenie stopy bezrobocia do 4,3 proc., która po wakacjach ma być niższa od 4 proc.

"Po raz pierwszy w historii stopa bezrobocia we Wrocławiu jest na poziomie stołecznej Warszawy. To świadczy o zamożności wrocławian, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie rozwiązuje zupełnie kwestii ubóstwa" - mówił Dutkiewicz.

Dodał, że drugim - obok wzrostu PKB - miernikiem jakości życia w mieście jest wzrost długości życia o 3 lata dla kobiet i o dwa lata dla mężczyzn w ciągu ostatnich 11 lat.

"W powojennej historii miasta statystyczna wrocławianka po raz pierwszy żyje ponad 82 lata" - powiedział prezydent.

Poinformował, że do końca obecnej kadencji samorządu miasto będzie się skupiać na inwestowaniu w małe projekty "dla ludzi", a ostatnią wielką inwestycją ma być kończona właśnie budowa Narodowego Centrum Muzyki.

"Chcemy wydawać więcej na edukację, transport i walkę z niską emisją, czyli poprawę jakości powietrza. Już remontujemy i budujemy żłobki, przedszkola i szkoły" - wyliczał Dutkiewicz.

Wszystkie komisje Rady Miejskiej Wrocławia pozytywnie zaopiniowały wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Negatywną opinię wyraził tylko opozycyjny klub radnych PiS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Cóż swój poparł swojego w ramach układu.P.Prezydent daleko odszedł od ideałów " Solidarności ",za które podobno walczył . Żyje we własnym świecie i potrzeby wrocławian ma gdzieś.Gigantyczne pieniądze na gigantyczne " misie " ,które teraz trzeba utrzymywać . A ty miesz...kańcu płać i stój w korkach. Obudził się dopiero jak pokazano żółta kartkę w trakcie wyborów. Ale projekty "dla ludzi " to zwykła ściema. Metro - hasło w "referendum " . A układy jak są tak zostały .I przynoszenie swoich ludzi w teczkach nadal trwa . rozwiń

KAZIA, 2015-06-28 11:56:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU