PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Wrocławia cieszy się z absolutorium

  • PAP    26 czerwca 2015 - 15:43
Prezydent Wrocławia cieszy się z absolutorium

Rafał Dutkiewicz z absolutorium za 2014 r. (fot.facebook)

Wrocławscy radni udzielili prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi absolutorium za wykonanie budżetu w ubiegłym roku. Za absolutorium głosowało 21 radnych koalicji, a przeciw było 15 radnych z opozycji zarzucających prezydentowi Dutkiewiczowi "gigantomanię".
Jak powiedział na sesji skarbnik miasta Marcin Urban, budżet Wrocławia od trzech lat jest bliski zbilansowania, ponieważ deficyt w kwocie 194 mln zł był mniejszy od zakładanego na sumę 218 mln zł.

"Uzyskaliśmy ponad 207 mln zł ze sprzedaży majątku. To najwięcej z polskich metropolii. Dzięki temu ten sprywatyzowany majątek zaczął pracować i przynosi wpływy do budżetu, np. w postaci podatków" - dodał Urban.

Skarbnik podkreślił, że Wrocław wiedzie prym w kraju również w zbieraniu podatków i opłat lokalnych, bo poprzedni budżet zasiliło 748 mln zł właśnie z tego tytułu.

Urban ocenił, że wyniki finansowe Wrocławia na tle innych polskich metropolii są bardzo dobre, a w kilku rankingach porównawczych stolicę Dolnego Śląska "wyprzedza Gdańsk tylko dzięki temu, że pozyskał więcej środków europejskich".

Miasto spłaciło też 257 mln zł rat kredytów i pożyczek.

Rafał Dutkiewicz wymienia mierniki życia we Wrocławiu

Prezydent Dutkiewicz podkreślił, że wymiernym kryterium jest zmniejszenie stopy bezrobocia do 4,3 proc., która po wakacjach ma być niższa od 4 proc.

"Po raz pierwszy w historii stopa bezrobocia we Wrocławiu jest na poziomie stołecznej Warszawy. To świadczy o zamożności wrocławian, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie rozwiązuje zupełnie kwestii ubóstwa" - mówił Dutkiewicz.

Dodał, że drugim - obok wzrostu PKB - miernikiem jakości życia w mieście jest wzrost długości życia o 3 lata dla kobiet i o dwa lata dla mężczyzn w ciągu ostatnich 11 lat.

"W powojennej historii miasta statystyczna wrocławianka po raz pierwszy żyje ponad 82 lata" - powiedział prezydent.

Poinformował, że do końca obecnej kadencji samorządu miasto będzie się skupiać na inwestowaniu w małe projekty "dla ludzi", a ostatnią wielką inwestycją ma być kończona właśnie budowa Narodowego Centrum Muzyki.

"Chcemy wydawać więcej na edukację, transport i walkę z niską emisją, czyli poprawę jakości powietrza. Już remontujemy i budujemy żłobki, przedszkola i szkoły" - wyliczał Dutkiewicz.

Wszystkie komisje Rady Miejskiej Wrocławia pozytywnie zaopiniowały wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Negatywną opinię wyraził tylko opozycyjny klub radnych PiS.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • KAZIA, 2015-06-28 11:56:30

    Cóż swój poparł swojego w ramach układu.P.Prezydent daleko odszedł od ideałów " Solidarności ",za które podobno walczył . Żyje we własnym świecie i potrzeby wrocławian ma gdzieś.Gigantyczne pieniądze na gigantyczne " misie " ,które teraz trzeba utrzymywać . A ty miesz...kańcu płać i stój w korkach. Obudził się dopiero jak pokazano żółta kartkę w trakcie wyborów. Ale projekty "dla ludzi " to zwykła ściema. Metro - hasło w "referendum " . A układy jak są tak zostały .I przynoszenie swoich ludzi w teczkach nadal trwa .  rozwiń