PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent wzmacnia starostów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    16 stycznia 2013 - 07:09
Prezydent wzmacnia starostów

Wprowadzenie jednoosobowego organu wykonawczego w powiecie oraz możliwość łączenia funkcji wójta z mandatem senatora proponuje prezydent.
Kancelaria Prezydenta zakończyła prace nad kolejną wersją projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw - podaje „Rzeczpospolita".

Czytaj też: Można już przeglądać prezydencki projekt ustawy o współdziałaniu w JST

Projekt przewiduje możliwość łączenia funkcji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z mandatem senatora, wprowadzenie w powiecie jednoosobowego organu wykonawczego (obecnie funkcję tę pełni kolegialny zarząd), a także umożliwienie tworzenia związków komunalnych przez gminy i powiaty.

Projekt zakłada też, że jeśli rada nie wykaże organowi wykonawczemu, że z własnej winy dopuścił się kwotowego naruszenia granic wydatków, to nie będzie mogła podjąć uchwały odmawiającej udzielenia absolutorium.

Dlatego prezydencki projekt proponuje rozdzielić ocenę wykonania budżetu od oceny sposobu realizacji zadań przez organ wykonawczy.

Za formalnoprawną kontrolę wykonania przez wójta budżetu i wynikające stąd udzielenie bądź nieudzielenie absolutorium odpowiedzialne stałyby się regionalne izby obrachunkowe - pisze „Rzeczpospolita".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • OLO, 2013-01-16 10:05:56

    Poseł i senator powinien zajmować się sprawami parlamentarnymi a nie jeszcze pełnić jakiekolwiek funkcje w samorządzie. W efekcie nigdzie go nie będzie a tylko będzie pobierał kasę.Chyba prezydent nie zastanowił się nad zakresami obowiązków i wnioskuje bez faktycznej oceny możliwości wykonywania tyc...h czynności. A może chodzi o tworzenie tzw."choinek",które mają wiele funkcji,nic nie robią i biorą kasę.  rozwiń