PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent z zarzutami bez wynagrodzenia?

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 marca 2011 - 09:39
Prezydent z zarzutami bez wynagrodzenia?

Szef gminy podejrzany o korupcję nie będzie pełnił swoich obowiązków w trakcie trwania postępowania karnego. W tym czasie nie dostanie też wynagrodzenia.
Tylko dwa razy będzie można pełnić funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a w przypadku postawienia przez prokuratura zarzutów szefowi gminy zostanie on zawieszony w obowiązkach. Takimi zmianami w ustawie o samorządzie gminnym dzisiaj zajmie się Sejm. Zgodnie z poselską propozycją obowiązki zawieszonego wójta przejmie jego pierwszy zastępca – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dzisiaj ustawa o samorządzie gminnym pozwala na przejęcie obowiązków wójta przez jego zastępcę tyko w razie wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności.

Jest to możliwe np. w przypadku tymczasowego aresztowania, odbywania przez wójta kary aresztu lub pozbawienia wolności za przestępstwo nieumyślne czy niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni.

Poza wskazanymi przypadkami rada gminy, prokurator, a nawet sąd nie może jednak zawiesić wójta w czynnościach służbowych.

Teraz sytuacja ma się zmienić. Posłowie chcą, aby szef samorządu z prokuratorskimi zarzutami w sprawie o przestępstwo popełnione umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, zagrożone karą pozbawienia wolności był zawieszany przez radę gminy na czas trwania postępowania karnego.

W trakcie zawieszenia szef samorządu nie mógłby również pobierać wynagrodzenia. Takie propozycje są nie do przyjęcia przez samorządowców. Zdaniem Andrzej Porawskiego ze Związku Miast Polskich istniejące rozwiązania prawne dostatecznie zabezpieczają interes gminy czy miasta.

Kolejna zmiana, nad którą będą dyskutować parlamentarzyści, dotyczy ograniczenia liczby kadencji wójta do dwóch. Ta propozycja jest nieporozumieniem i w ocenie samych zainteresowanych podważa ideę samorządności – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Wójt, burmistrz, prezydent tylko przez dwie kadencje? Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Antonio, 2011-03-18 12:59:01

    Trudno w tej sytuacji uciec od problemu prawda? Czasami się zdarzają takie sytuacje, że trudno z nich wyjść tak jak by się chciało.