PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent za wysłuchaniem publicznym ws. projektu ustawy samorządowej

  • PAP    19 listopada 2013 - 12:57
Prezydent za wysłuchaniem publicznym ws. projektu ustawy samorządowej

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że projekt ustawy samorządowej przygotowany w prezydenckiej kancelarii powinien stać się przedmiotem wysłuchania publicznego - poinformował we wtorek minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.
Pierwsze czytanie projektu ustawy samorządowej odbyło się w Sejmie pod koniec września. Projekt, którego celem jest zwiększenie wpływu mieszkańców na działanie samorządów, zaostrza też zasady odwoływania władz lokalnych w referendach.

"Prezydent uważa, że w związku z istotnym i publicznie deklarowanym przez siebie celem ustawy samorządowej, która powinna wzmocnić udział i dostęp mieszkańców do władzy samorządowej, jest rzeczą właściwą i celową, by ustawa ta mogła być przedmiotem wysłuchania publicznego" - powiedział Dziekoński.

Czytaj też: Chcą zaostrzyć zasady dot. referendów lokalnych

Jak zaznaczył, decyzja w sprawie wysłuchania publicznego jest w kompetencji właściwej komisji sejmowej. "Ale zdaniem pana prezydenta w tym przypadku byłoby bardzo dobre dla procesu legislacyjnego, aby ta ustawa była przedmiotem wysłuchania, w którym swój punkt widzenia mogłyby przedstawić zarówno środowiska pozarządowe, reprezentujące wielu obywateli, jak również środowiska samorządowe różnych szczebli samorządu" - podkreślił.

Według Regulaminu Sejmu ws. projektów ustaw może zostać przeprowadzone wysłuchanie publiczne. Uchwała w tej sprawie podejmowana jest przez komisję, do której projekt został skierowany do rozpatrzenia na pisemny wniosek złożony komisji przez posła.

Jak stanowi regulamin, uchwała o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego może zostać podjęta po zakończeniu pierwszego czytania projektu, a przed rozpoczęciem jego szczegółowego rozpatrywania.

Prezydencki projekt ustawy samorządowej zakłada, że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób. Wyjątek stanowić miałoby referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich - dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów tego organu.

Ten zapis był krytykowany m.in. przez kluby PiS, RP i SP podczas pierwszego czytania w Sejmie.

Prezydencki projekt zobowiązuje też m.in. rady do określenia zasad i form konsultacji społecznych. Szczególną formą konsultacji, by poznać opinię mieszkańców gminy, ma być wysłuchanie publiczne. Projekt zapewnia mieszkańcom prawo do obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Prezydent proponuje też ułatwienia w tworzeniu stowarzyszeń i komitetów aktywności lokalnych, w tym możliwość wspierania ich środkami publicznymi.

Projekt wprowadza zasadę głosowania imiennego w organach stanowiących samorządu - imienne wykazy głosowań radnych będą podawane do publicznej wiadomości w BIP.

Prezydencka propozycja ma też na celu zwiększenie możliwości współdziałania jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zakłada wzmocnienie konstytucyjnie zagwarantowanej samodzielności decyzyjnej samorządu. Dlatego gminom przyznaje się w nim prawo do realizacji wszelkich zadań o charakterze lokalnym, niezastrzeżonych dla innych instytucji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: