Prezydent za wyższą składką rentową

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę podwyższającą składki rentowe – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta.
Prezydent za wyższą składką rentową

Zgodnie z ustawą od 1 lutego składka rentowa po stronie pracodawcy wzrośnie o 2 pkt proc. „Celem ustawy jest podniesienie o 2 proc. składki na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez płatników. Na skutek tej zmiany składka wzrośnie z 6 proc. do 8 proc. i będzie finansowana na niezmienionym poziomie 1,5 proc. przez ubezpieczonego i na poziomie 6,5 proc. (obecnie 4,5 proc.) przez pracodawcę” – napisano w komunikacie.

Czytaj też: Samorządowcy nie biadolą, tylko zwracają uwagę na wady systemu

Kancelaria poinformowała, że nowelizacja ma służyć ograniczeniu deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie funduszu rentowego, a w perspektywie wieloletniej powinna sprzyjać zrównoważeniu się wpływów i wydatków tego funduszu.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 lutego 2012 r.

Czytaj też: Wyższa składka rentowa tuż tuż. A samorządy?

Według rządu rozwiązanie to powinno zapewnić już w 2012 r. poprawę sytuacji sektora finansów publicznych. Zmiana ma też pozwolić na ograniczenie deficytu funduszu rentowego o ok. 7 mld zł w skali roku oraz zwiększyć pokrycie wydatków tego funduszu wpływami ze składek z niespełna 60 do ok. 75 proc. w 2012 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

to miło ze strony Prezydenta!

kokos, 2011-12-28 23:36:36 odpowiedz

Nawet sobie nie wyobrazacie,jak to cieszy! Serce roście...patrząc na TE czasy!!!!

Jubilat, 2011-12-28 21:09:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU