PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent zachęca do przekazywania 1 proc. podatku

  • PAP    10 marca 2011 - 13:25
Prezydent zachęca do przekazywania 1 proc. podatku

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski będzie zachęcał w kampanii radiowej mieszkańców miasta do przekazywania na rzecz organizacji pożytku publicznego 1 proc. swojego podatku przy okazji dorocznego rozliczania się z fiskusem.
Spoty z udziałem prezydenta wyemituje Polskie Radio Białystok. Miasto przekazało w czwartek radiu na ten cel sumę 5 tys. zł, którą miejscy urzędnicy wygrali w konkursie podczas imprezy zorganizowanej przez tę rozgłośnię.

Sprawdź notowania prezydenta Białegostoku

Prezydent Truskolaski powiedział na konferencji prasowej, że ma nadzieję, iż pieniądze wydane na kampanię zostaną "pomnożone przez mieszkańców", którzy zechcą swój 1 proc. podatku przekazać organizacjom pozarządowym w mieście. Podkreślił, że sam korzysta z takiej możliwości.

Anna Pawłowska z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku powiedziała dziennikarzom, że w mieście około 100 z tysiąca działających organizacji pozarządowych ma status pożytku publicznego i można je wesprzeć kwotą z 1 proc. podatku. Podkreśliła, że wiele z nich nie wydaje pieniędzy na swoją promocję w kampaniach reklamowych zabiegając o 1 proc., a po prostu aktywnie działa na rzecz społeczności miasta.

Pawłowska powiedziała, że lista organizacji z terenu Białegostoku, które można wesprzeć, jest na oficjalnej stronie internetowej miasta. Dodała, że centrum służy pomocą i informacją mieszkańcom o tym, czym zajmują się organizacje, które można wesprzeć.

W ramach wspierania organizacji pozarządowych prezydent Białegostoku przekazał też w czwartek Hospicjum Dom Opatrzności Bożej w Białymstoku swoją nagrodę finansową (5 tys. zł brutto), którą otrzymał od redakcji "Kuriera Porannego" za przyznany mu w konkursie "Złote Klucze 2010" tytuł Człowieka Roku.

W Podlaskiem trwa też inna akcja propagująca 1 proc. podatku "Ty nic nie tracisz, inni mogą zyskać wiele". Wspiera ją wojewoda podlaski Maciej Żywno, Izba Skarbowa oraz Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Z danych Izby Skarbowej wynika, że w 2010 roku z zeznań podatkowych za 2009 roku do organizacji pozarządowych z 1 proc. wpłynęło w całym województwie podlaskim 8,5 mln zł. Było to 79 proc. całej kwoty jaką mogły otrzymać. Odpisów w ostatniej kampanii podatkowej dokonało ponad 215,2 tys. osób. To 15 razy więcej niż w 2004 roku, gdy 1 proc. podatku można było przekazać po raz pierwszy.

Izba Skarbowa w Białymstoku przypomina, że w tym roku jeszcze bardziej niż dotychczas uproszczono sposób przekazywania 1 proc. podatku. Wystarczy jedynie podać w zeznaniu podatkowym numer KRS organizacji - nie trzeba już nawet wpisywać jej nazwy - oraz kwotę.

W Podlaskiem status organizacji pożytku publicznego mają 204 organizacje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.