PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent zawetował nowelę ustawy o lasach

 • pap/pt    27 października 2015 - 12:02
Prezydent zawetował nowelę ustawy o lasach

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o lasach

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelę ustawy o lasach, która miała dopuścić możliwość sprzedaży lasów w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg czy linii energetycznych. O decyzji prezydenta poinformowała we wtorek jego kancelaria.
W opinii prezydenta - podała we wtorkowym komunikacie Kancelaria Prezydenta - "ustawa nie zapewnia wprowadzenia instrumentów zapewniających skuteczną ochronę lasów państwowych w sposób zgodny z deklarowanymi celami".

Pełna ochrona lasów

"Uchwalona ustawa zawiera rozwiązania wskazujące, iż ustawy zwykłe mogą wprowadzać możliwość zbywania lasów państwowych, co nie gwarantuje pełnej ochrony lasów przed zmianą ich statusu".

"Ponadto ustawa wprowadza przesłankę wskazującą na możliwość zbywania lasów dla realizacji celów publicznych w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami, co oznacza wprowadzenie szerokiego katalogu okoliczności umożliwiających dokonywanie zbywania lasów państwowych. Wreszcie uchwalona ustawa przyjmuje niejednoznaczną regulację dotyczącą dostępu do lasów państwowych" - zaznaczono.

Co zakładała nowela?

Nowelizacja miała umożliwić sprzedaż lasów, ale tylko w celu realizacji celów publicznych lub zrównoważonej gospodarki leśnej. Zakładała, że lasów nie będzie można sprzedać w celu pozyskania środków przez budżet państwa.

Zapisano w niej ponadto, że każdy ma prawo dostępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, na równych zasadach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • B28, 2015-10-29 16:57:33

  Do koń: widzę, że w Tworkach macie możliwość korzystania z internetu. Po twoim wpisie czaka cię jeszcze długa kuracja...
 • ...., 2015-10-28 08:08:29

  Do koń: a przecież mógłby sPOkojnie POgadać na przykład na stacji benzynowej i załatwić Rysiom to czego pragną i jeszcze miałby z tego korzyść... Ale PiS nie wie jak się robi interesy jak tralala...
 • koń, 2015-10-27 22:56:56

  Prezydent poprowadzi linie energetyczne po budynkach mieszkalnych,tory w tunelach pod lasami.Rurami poprowadzi powietrze do miast,spaliny skondensuje i zakopie w ziemi aby nie niszczyć klimatu spokoju społecznego ale nade wszystko swojego.