PARTNER PORTALU
  • BGK

Problem z rejestrem kandydatów na kierowców

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    3 lutego 2012 - 06:50
Problem z rejestrem kandydatów na kierowców

Resort transportu chce, by starostwa weryfikowały dane wszystkich kandydatów na kierowców. Powiaty się buntują.
Twierdzą, że projekt jest niekonstytucyjny, a wprowadzenie systemu będzie je kosztować kilkanaście mln zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według resortu transportu karta kandydata, którą starosta ma wydawać każdemu przyszłemu kierowcy, ma uszczelnić obieg dokumentów i zapobiec wydawaniu na lewo zaświadczeń o ukończonym szkoleniu. Ma być też na rękę przyszłym kierowcom – zamiast sterty zaświadczeń i wniosków mogliby się posługiwać jednym dokumentem.

Związek Powiatów Polskich widzi to inaczej. „Poświadczenie nieprawdy o ukończonym kursie równie dobrze może nastąpić na odrębnym zaświadczeniu, jak i na wystawionej przez starostwo karcie” – ocenia ZPP w swoim stanowisku.

ZPP domaga się też rzetelnej oceny skutków regulacji dla finansów powiatów. Projektodawca ocenił, że zmiany nie powinny generować dodatkowych kosztów. Jednak rozmówcy dziennika szacują, że pojedyncze starostwo rocznie musiałoby dokładać do systemu kilkadziesiąt tys. zł rocznie.

Jak podkreśla „Dziennik Gazeta Prawna”, niewykluczone, że zmiany są niekonstytucyjne, bo proponowana procedura nie jest umocowana w przepisach rangi ustawowej. To może rodzić problem, np. w przypadku odmowy wydania karty kandydata – musi ona zapaść w formie decyzji administracyjnej, do czego niezbędna jest ustawa, a nie rozporządzenie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.