PARTNER PORTALU
  • BGK

Problemem są rosnące wydatki na oświatę

  • PAP    10 września 2012 - 20:46
Problemem są rosnące wydatki na oświatę

Świętokrzyski SLD włączył się w akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o dochodach samorządów. Autorzy projektu - samorządowcy chcą zwiększenia udziału samorządów w dochodach z PIT. SLD główne problemy samorządów widzi w rosnących wydatkach na oświatę.
"To projekt społeczny, stworzony przez Związek Miast Polskich. Ponad podziałami politycznymi powinni go poprzeć wszyscy politycy samorządowi, którzy zdają sobie sprawę z tego, że gminy z braku dostatecznych pieniędzy nie są w stanie realizować własnych zadań, rezygnując tym samym z wielu ważnych inwestycji" - powiedział na poniedziałkowej konferencji zwołanej przed kieleckim urzędem miasta, szef świętokrzyskiego SLD Andrzej Szejna.

Czytaj też: Samorządowy projekt zmian w PIT w szczegółach

Wyraził też nadzieję, że projekt zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego trafi pod obrady Sejmu.

Działacze świętokrzyskiego SLD będą zbierać podpisy wśród mieszkańców w całym regionie. Będą także wnosić na posiedzeniach rad gmin, powiatów i sejmiku o poparcie inicjatywy.

Jako jeden z głównych powodów kłopotów finansowych samorządów działacze SLD wymieniają rosnącą liczbę zadań związanych z oświatą, które spadły na gminy bez dodatkowego wsparcia finansowego.

Czytaj też: Tyle w 2011 r. miały samorządy z PIT w woj. śląskim, a tyle mogłyby mieć

Wiceprzewodnicząca SLD, Paulina Piechna-Więckiewicz przypomniała na poniedziałkowej konferencji w Kielcach, że Sojusz przedstawił swój "Dekalog Edukacyjny".

"Najważniejsze zmiany jakie w nim przedstawiamy to wzrost finansowania oświaty do 3 proc. PKB, wsparcie projektu Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczącego finansowania przedszkoli dla dzieci z budżetu państwa" - mówiła.

Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że według SLD to przede wszystkim państwo, a nie samorządy powinny zajmować się finansowaniem edukacji.

<!-- pagebreak //-->

Komitet inicjatywy ustawodawczej dotyczącej obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego został powołany w maju. Do 5 października komitet musi zebrać 100 tys. podpisów.

Samorządowcy proponują, by w przypadku gmin dochody z PIT zwiększyć z 39,34 proc. do 48,78 proc., w przypadku powiatów z 10,25 proc. do 13,03 proc., a w przypadku województw z 1,6 proc. do 2,3 proc.

Postulują ponadto wprowadzenie nowej, ekologicznej subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których znajdują się prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych. Jak argumentują, obecność takich obszarów ogranicza gminom możliwości rozwoju, ponieważ uniemożliwia prowadzenie inwestycji.

W projekcie zaproponowano także przywrócenie usuniętej w 2004 r. zasady rekompensowania samorządom ubytków w dochodach spowodowanych zmianami prawa. Samorządowcy podkreślają, że zasada mówiąca, iż jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć zapewniony udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań, zapisana jest w konstytucji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.