Problemem są rosnące wydatki na oświatę

Świętokrzyski SLD włączył się w akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o dochodach samorządów. Autorzy projektu - samorządowcy chcą zwiększenia udziału samorządów w dochodach z PIT. SLD główne problemy samorządów widzi w rosnących wydatkach na oświatę.
Problemem są rosnące wydatki na oświatę

"To projekt społeczny, stworzony przez Związek Miast Polskich. Ponad podziałami politycznymi powinni go poprzeć wszyscy politycy samorządowi, którzy zdają sobie sprawę z tego, że gminy z braku dostatecznych pieniędzy nie są w stanie realizować własnych zadań, rezygnując tym samym z wielu ważnych inwestycji" - powiedział na poniedziałkowej konferencji zwołanej przed kieleckim urzędem miasta, szef świętokrzyskiego SLD Andrzej Szejna.

Czytaj też: Samorządowy projekt zmian w PIT w szczegółach

Wyraził też nadzieję, że projekt zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego trafi pod obrady Sejmu.

Działacze świętokrzyskiego SLD będą zbierać podpisy wśród mieszkańców w całym regionie. Będą także wnosić na posiedzeniach rad gmin, powiatów i sejmiku o poparcie inicjatywy.

Jako jeden z głównych powodów kłopotów finansowych samorządów działacze SLD wymieniają rosnącą liczbę zadań związanych z oświatą, które spadły na gminy bez dodatkowego wsparcia finansowego.

Czytaj też: Tyle w 2011 r. miały samorządy z PIT w woj. śląskim, a tyle mogłyby mieć

Wiceprzewodnicząca SLD, Paulina Piechna-Więckiewicz przypomniała na poniedziałkowej konferencji w Kielcach, że Sojusz przedstawił swój "Dekalog Edukacyjny".

"Najważniejsze zmiany jakie w nim przedstawiamy to wzrost finansowania oświaty do 3 proc. PKB, wsparcie projektu Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczącego finansowania przedszkoli dla dzieci z budżetu państwa" - mówiła.

Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że według SLD to przede wszystkim państwo, a nie samorządy powinny zajmować się finansowaniem edukacji.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU