PARTNER PORTALU
  • BGK

Problemy ze stawkami opłat za żłobki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 czerwca 2011 - 06:22
Problemy ze stawkami opłat za żłobki

Gminy podejmują uchwały o opłatach za żłobek, ale część z nich wojewodowie uchylają, bo uważają, że wysokość opłaty powinna zależeć od długości pobytu w żłobku.
Odkąd żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej, ma być łatwiej je zakładać i prowadzić. Oznacza to zmianę zasad ustalania opłat za pobyt dziecka w żłobku – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gminy, określając ich wysokość, stosują różne zasady. Ustalając opłatę, jedne kierują się liczbą godzin przebywania dziecka w żłobku, a inne wyliczają ją procentowo od wysokości płacy minimalnej.

Część wojewodów, którzy muszą zaakceptować uchwały z opłatami, kwestionuje je. Tak zrobił m.in. wojewoda dolnośląski.

Czytaj też: Wojewoda blokuje podwyżki w żłobkach

Uznał, że opłatę wnosi się za konkretne świadczenia i w relacji do ich realnych kosztów. Stawka opłaty za żłobek powinna uwzględniać różnice między zakresem, w jakim rodzice korzystają z usług żłobka. Brakuje zatem podstaw do przyjęcia w uchwale jednakowej stawki opłaty dla wszystkich rodziców, bo dziecko, które przebywa w placówce 6 godzin, korzysta w mniejszym stopniu ze świadczeń tam udzielanych niż maluch, który przebywa tam przez 10 godzin.

Czytaj też: Samorządy chcą opłat za pobyt w żłobkach

Tymczasem zdaniem gmin opłaty mogą być ustalane na innych zasadach niż za przedszkola. Samorządy obawiają się, że sprawy dotyczące ustalania opłat za żłobki znajdą swój finał w sądach podobnie jak kilka lat temu te związane z opłatami za przedszkola. Dopiero wyroki sądów spowodowały zmianę przepisów i ujednolicenie zasad ich ustalania.

Gminy, zgodnie z art. 58 ust. 1 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235), w uchwale podejmowanej przez radnych mają określić wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku oraz maksymalną wysokość opłaty za wyżywienie.

Prawnicy radzą, że biorąc pod uwagę dotychczasowe rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów, gminy powinny stosować stawkę miesięczną lub godzinową opłat. Może je to uchronić od problemów w przyszłości, jeżeli na przykład rodzice będą chcieli je zaskarżyć do sądu i żądać zwrotu poniesionych opłat – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.