PARTNER PORTALU
  • BGK

Procedury poboru droższe niż podatek

  • AW    28 marca 2012 - 17:28
Procedury poboru droższe niż podatek

Obecnie procedura wymiaru podatków lokalnych implikuje znaczne koszty dla samorządów. Niektóre ułatwienia może przynieść nowelizacja ordynacji wyborczej, o co zabiegają samorządowcy.
Z propozycjami uproszczenia procedury ustalania niektórych podatków lokalnych w swojej interpelacji do ministerstwa finansów zwrócił się poseł Krzysztof Jurgiel po rozmowach z samorządowcami z województwa podlaskiego.

- Zmniejszenie kosztów realizacji podatków lokalnych w praktyce zwiększy wpływ do budżetu gminy (miasta). Może to nastąpić poprzez modyfikację przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w ten sposób, że umożliwiono by wydawanie osobom fizycznym decyzji w sprawie ustalenia wysokości podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego bez konieczności wszczynania postępowania podatkowego (co wymaga sporządzenia i doręczenia podatnikowi postanowienia) oraz zapoznania z aktami sprawy (kolejne postanowienie) w przypadkach, gdy złożona deklaracja podatkowa (tj. informacja w sprawie podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego) w momencie złożenia nie budzi wątpliwości, a więc gdy dane z niej wynikające są zgodne z dokumentami będącymi w posiadaniu organu podatkowego (np. wypisy z ewidencji gruntów i budynków dostarczane przez samego podatnika lub dostępne organowi podatkowemu z urzędu; akty notarialne) - wyjaśnia poseł PiS.

Samorządowcy proponują, by ograniczyć charakter spraw załatwianych w ww. sposób do tych odnoszących się do przedmiotów opodatkowania niezwiązanych i niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. O zmiany w tym zakresie postulują również gminne organy podatkowe innych województw.

W odpowiedzi ministerstwo finansów przyznaje, że niektórych postępowaniach przeprowadza się dodatkowe czynności rodzące koszty.

- Postępowanie związane jest z kosztami doręczeń decyzji, postanowień i wezwań, które w przypadku wymienionych podatków, zwłaszcza podatku rolnego i leśnego, niejednokrotnie ze względu na ich niewielką wysokość mogą stawiać pod znakiem zapytania opłacalność poboru podatku lub przekraczać kwotę zapłaconego podatku - zauważa Maciej Grabowski, wiceminister finansów i przypomina, że koszty postępowania mogą być ograniczone o koszty doręczenia postanowienia o jego wszczęciu, jeżeli stan faktyczny, na podstawie którego ustalono wysokość zobowiązania za poprzedni okres, nie uległ zmianie (art. 165 § 5 pkt 1).

Ministerstwo Finansów informuje, że wprowadzenie zmian, o których mowa w interpelacji, zostanie rozważone przy najbliższej nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.