PARTNER PORTALU
 • BGK

Prof. Modzelewski: Trzeba nowego modelu opodatkowania nieruchomości, gruntów i lasów

 • Michał Nowak    27 października 2016 - 14:06
Prof. Modzelewski: Trzeba nowego modelu opodatkowania nieruchomości, gruntów i lasów
Prof. dr hab. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wiceminister finansów w latach 1992-1996. (fot. isp-modzelewski.pl)

Powinien powstać zespół, od którego trzeba najdalej trzymać biznes podatkowy, który chce na tym zarobić. Zespół złożony przez nieuwikłanych w konflikt interesów ekspertów oraz, co bardzo ważne, przez przedstawicieli samorządu terytorialnego. Żeby taki zespół rozpoczął pracę i stworzył koncepcję podatków, trzeba zacząć od początku, czyli od najważniejszego podatku, jakim jest opodatkowanie nieruchomości – mówi w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski.
Jaka jest największa bolączka współczesnego systemu podatkowego z punktu widzenia samorządów?

Prof. Witold Modzelewski: Po pierwsze, mówiąc o systemie podatkowym, trzeba powiedzieć, że mamy do czynienia ze stanem przestarzałym. Po drugie, nigdy w ciągu tych 25 lat [odkąd powstała ustawa o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r.] nie zrealizowano żadnej kompleksowej koncepcji zmiany systemów podatków lokalnych, a zwłaszcza podatku od nieruchomości, który jest w zasadzie jedynym istotnym dochodem podatkowym dla sektora samorządu terytorialnego. Przypomnę, że już w 1995 roku Ministerstwo Finansów opracowało pod moim kierunkiem koncepcję nowego podatku od nieruchomości, integrującego zarówno podatek rolny, leśny i od nieruchomości. Ale ta koncepcja nigdy nie przekroczyła bram rządu. Dzisiaj podatek od nieruchomości to przychody rzędu 16 mld zł, podatek rolny spadł już poniżej miliarda złotych, a podatek leśny jeszcze niżej. Ustawa jest archaiczna w swojej konstrukcji i zaniedbana. Nie tknęła jej jakaś myśl innowacyjno-unowocześniająca, która chyba powinna tu zawitać.

Niejednokrotnie pan podkreślał, że zamiast po kolei naprawiać to, co jest złe, należałoby napisać całe prawo podatkowe od nowa. Jak to można zrobić i od czego należałoby zacząć?

- Nie należy poprawiać rzeczy, które są trudno naprawialne ze względu na to, że są kompletnie archaiczne i wadliwe. Powinien powstać zespół, od którego trzeba najdalej trzymać biznes podatkowy, który chce na tym zarobić. Zespół złożony przez nieuwikłanych w konflikt interesów ekspertów oraz, co bardzo ważne, przez przedstawicieli samorządu terytorialnego. Żeby taki zespół rozpoczął pracę i stworzył koncepcję podatków, trzeba zacząć od początku, czyli od najważniejszego podatku, jakim jest opodatkowanie nieruchomości – to też grunty rolne i lasy.

Ministerstwo zajmuje się jednak innymi sprawami, m.in. jednolitym podatkiem łączącym PIT i składki na ZUS i NFZ. Jak pan ocenia ten projekt?

- Ten pomysł integrowania składek, niezależnie od tego, do czego to doprowadzi, jest niepotrzebny, a na pewno nie jest rzeczą pierwszorzędną. Nie jest dzisiaj najważniejszym problemem to, czy będziemy płacić odrębnie składki, odrębnie podatek dochodowy i odrębnie ubezpieczenie zdrowotne, czy to będzie w jednej daninie, bo i tak potem trzeba te pieniądze podzielić. Mamy ważniejsze rzeczy, jak nienaprawiany jak do tej pory VAT i akcyza z jednej strony, a z drugiej właśnie podatki lokalne – ich udział w dochodach systemu finansów publicznych spada. Nie rośnie ani nawet nie utrzymuje się, lecz spada. W hierarchii rzeczy ważnych, mniej ważnych i kompletnie nieważnych, nieistotne jest tworzenie nowego podatku dochodowego, a model opodatkowania nieruchomości, który może stworzyć stabilne źródło dochodu, które nie będzie podlegało degradacji.

Za poprzedniego rządu był pomysł wprowadzenia lokalnego PIT-u do pakietu zmian w prawie samorządowym. Miał to być krok w usamorządowieniu systemu podatkowego, który stwarzałby mechanizm dotacji i subwencji. Czy nie byłoby warto wrócić do tej koncepcji?×
KOMENTARZE (12)

 • kowalski jan, 2016-11-10 21:09:23

  Do stan1: Jakiej krzywdy i czyjej krzywdy. Za to że się zadłużyłem w banku, wybudowałem dom aby nie żebrać od socjalu to teraz mnie trzeba ukarać podatkiem ? A tym, którzy maja w d.... pracę, nie placą żadnych podatkow (oprócz akcyzy i vatu w zakupionych towarach) daje się 500+, działki pod budowę j...ako lokata dla dzieci, buduje się mieszkania z czynszem paru groszy ma m.kw. (Przasnysz)  rozwiń
 • FAUST, 2016-11-01 04:25:55

  tak ja wam powiem tow. profesore, dlaczego niby mam płacić podatki , i tak : podatek od lasu : w lesie mam gówno do gadania bo tamże rządzi tow. lesniczy i klub mordujących braci mniejszych, hasają sobie swawolnie po moim lesie & po polach i nawet nie ma komu hu... powiedzieć, bo są tak nawalen...i że mogą ale mi palnąć w łeb, a to po primo, a pro secundo : podatek od budynków i gruntów, mam toże gówno do gadania, ponieważ przychodzi tak siuś majtki z um i zadaje zwalające z nóg pytania, np. a co pan robi z szambem, a wywożę, a ma pan faktury, bo jak nie to ja sprawdzę, a mam za wywóz, a co oni robią z tym, a (...) nie wiem, może piją, nie wnikałem ( autentyczne ) !!! Podatek od mieszkania, jakieś powołali ci wspólnoty pierwotne, chodzi toto zagląda, podgląda, podsłuchowywuje i raporty pisze, i łun jako że przedstawiciel komitetu osiedlowego uważa że to on nie ja ma racje . I podobnie jak wyżej ta wspólnota pierwotna ma w sprawie mojego mieszkania więcej do powiedzenia niż ja jako właściciel . Czy was poj..., kupując wywalam kupę kasy na zakup nieruchomości takiej czy owakiej , w akcie notarialnym jestem określony jako właściciel, a do powiedzenia mam tylko jedno: mołczi . Jednak jesteśmy straśnie od tyłu, bolszewiki przerabiali to już w latach 30 - tych . Między boziem a prawdą, państwo, to państwo żyje dzięki właścicielom nieruchomości i posiadaczom samochodów , pod pachę nie weźmiesz i nie ukryjesz . Może mi pan wyjaśnić tow. profesorze jako twórca tego niby prawa podatkowego , jak to możliwe iż podstawą dochodów ca 60% SP to podatki od emerytów i rencistów , a gdzie firmy , a gdzie przemysł , te nie płacą podatków, a tyle narzeka się na tych biednych rencistów, że powyłudzali te żebracze renciny, a możecie mi to tow. Modzelewski jako wybitny twórca podatków kraju, tego kraju, jak to było możliwe, to łone te niby renty to co, tak sobie leżały w super markiecie i kto chciał to brał ?! Zaiste urodziłem się głupi a jeszcze głupszy dokonam żywota w tym durnowatym kraju, tym kraju ... no ta ja po prostu za wami nie nadążam , przepraszam towarzyszu, a wy nadążacie czy też podążacie ?!  rozwiń
 • lach jerzy, 2016-10-31 21:26:37

  Reforma Grabskiego rozpoczynała się od redukcji urzędników o 1/3. Jaki sens ma powiat miasto jgmina w których największy zakład pracy to Urząd Miasta Gminy Powiatu? Ja nie jestem profesorem ale mgr i uważam ze najpierw trzeba ograniczyć administrację bo żaden kraj na świecie i to z długiem całkowi...tym 2,2 bln PLN nie jest w stanie utrzymać tylu gryzipiorkow! Później trzeba ich dopiero dopuścić do podatkow! To co daluscie 500+ trzeba będzie oddać ! Podatek katastralny 2% od domu to ok. 4 - 6 tys./rok".URZEDNICY" ZACZNA PRZEJMOWC DOMY ZA NIEZAPLACONE PODATKI  rozwiń