PARTNER PORTALU
  • BGK

Program 500+: Niespodziewane zaproszenie od premier Szydło

  • AW    10 marca 2016 - 12:23
Program 500+: Niespodziewane zaproszenie od premier Szydło
Beata Szydło chce się spotkać w poniedziałek (14 marca) z prezydentami miast. (fot.premier.gov.pl)

• W przyszłym tygodniu - w kancelarii premiera - ma się odbyć spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentami i burmistrzami miast.
• Tematem będzie realizacja programu "Rodzina 500+".
• Samorządowcy mają zastrzeżenia dotyczące przede wszystkim obsługi informatycznej programu i wysokości dotacji na to zadanie zlecone.
Termin, jaki zaproponowała Beata Szydło samorządowcom na spotkanie to poniedziałek (14 marca) godz. 13. – Zaproszenie zostało wystosowane nieoczekiwanie, ale mamy nadzieję, że spotkanie wyjaśni wszystkie pojawiające się w związku z programem 500 plus wątpliwości i strona rządowa weźmie pod uwagę zastrzeżenia zgłaszane przez miasta – twierdzi Joanna Proniewicz, rzeczniczka Związku Miast Polskich.

Przypomnijmy, na niedawnym Zgromadzeniu Ogólnym ZMP w Dąbrowie Górniczej, samorządowcy wyrazili opinię dotyczącą tego programu. Zwracali uwagę przede wszystkim na niedostateczne przygotowanie aplikacji informatycznych służących obsłudze świadczeń wychowawczych, co może zagrozić dotrzymaniu 3-miesięcznego ustawowego terminu wypłat świadczeń wychowawczych.

- Nadal brakuje oprogramowania do prowadzenia tej operacji. To oprogramowanie ma być przekazane pod koniec marca – a więc czasu na wdrożenie, szkolenia, jest znikomo mało – mówił Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes ZMP.

Gminy otrzymały pisma od wojewodów, z których wynika, że oprogramowanie w wersji testowej do obsługi systemu otrzymają dopiero między 22 a 31 marca.

Oprócz problemów z obsługą programów w swoje opinii samorządowcy zawnioskowali o podwyższenie do 2 proc. w kolejnych latach dotacji na obsługę realizacji zadań świadczeń wychowawczych.

ZMP nie zgadza się, aby realizacja programu 500+ odbywała się kosztem innych zadań polityki społecznej zleconych samorządom. Zwraca też uwagę, że należy stworzyć możliwość składania wniosków od tego samego miesiąca zarówno dla świadczeń rodzinnych jak i świadczeń wychowawczych oraz z funduszu alimentacyjnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.