PARTNER PORTALU
  • BGK

Program dla Śląska. Jest pierwszy taki regionalny dokument

  • AW/PAP    14 września 2016 - 08:06
Program dla Śląska. Jest pierwszy taki regionalny dokument
Autorzy dokumentu proponują nie tylko kierunki rozwoju regionu, ale także wskazują konkretne przedsięwzięcia, które mogłyby być realizowane na Śląsku, kojarzonym nadal głównie z przemysłem węglowym (fot.PTWP

• Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach przyjmie w środę (14 września) Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego.
• To program rozwoju regionu, który ma stać się częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. planu Mateusza Morawieckiego.
• Porozumienie zawiera rozwiązania dotyczące odbudowy przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji w woj. śląskim.
To pierwszy taki dokument w Polsce, opracowany w ramach WRDS przez regionalne środowiska. W uroczystości jego podpisania wezmą udział m.in. wicepremier Morawiecki i lider Solidarności Piotr Duda.

Przewodniczący WRDS, a zarazem lider śląsko-dąbrowskiej "S", Dominik Kolorz podkreśla, że, dokument nie został opracowany przez władze centralne, lecz stworzony wspólnymi siłami wszystkich partnerów społecznych z katowickiej Rady - związkowców, pracodawców, ekspertów, przedstawicieli samorządu i administracji rządowej.

"Pracowaliśmy nad tym programem wspólnie, ponad podziałami. I marszałek województwa, który jest z PO, i wojewoda, który reprezentuje rząd PiS, i związki zawodowe, i pracodawcy; również przedstawiciele rzemiosła" - powiedział Kolorz, wskazując, iż porozumienie ma być integralną częścią planu Morawieckiego.

Co zawiera program?

Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego to program wszechstronnego rozwoju regionu, opierający się na trzech głównych kierunkach: reindustrializacji, czyli odbudowie przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji. Zostanie on przyjęty w formie rekomendacji WRDS kierowanej do rządu.

Autorzy dokumentu proponują nie tylko kierunki rozwoju regionu, ale także wskazują konkretne przedsięwzięcia, które mogłyby być realizowane na Śląsku. Wśród nich jest produkcja elektrycznych samochodów i autobusów, nowoczesnego czołgu, stworzenie bezzałogowej platformy stratosferycznej, uruchomienie instalacji do produkcji gazu syntetycznego czy przedsięwzięcia modernizacyjne w energetyce, w oparciu o nowoczesne technologie. Wymienione są też projekty drogowe i kolejowe.

Dla części projektów, np. w sferze infrastruktury kolejowej i drogowej, zabezpieczone są środki unijne; wiele z tych przedsięwzięć znajduje się w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, zarządzanym przez samorząd województwa. Duża część środków na inne proponowane inwestycje ma pochodzić z pieniędzy publicznych, które będą finansować rządową Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli m.in. z Polskiego Funduszu Rozwoju. Autorzy programu liczą też na formułę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z inwestorami. Ponadto postulują powołanie Śląskiego Banku Inwestycyjnego, który byłby w stanie finansować część inwestycji.

Porozumienie rekomenduje m.in. budowę na Śląsku instalacji produkcji gazu syntezowego, wykorzystującej innowacyjną technologię odgazowania surowców w atmosferze wodorowej. W takiej instalacji następuje proces przekształcenia w gaz surowców i odpadów, w tym odpadów komunalnych i przemysłowych, włącznie z mułami i miałami węglowymi oraz osadami z oczyszczalni ścieków. Z uzyskanego w ten sposób gazu można wytwarzać m.in. energię elektryczną, ciepło, paliwa płynne i gazowe, a także wiele półproduktów i produktów chemicznych, które obecnie importuje się do Polski.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.