PARTNER PORTALU
 • BGK

Program dla Śląska tuż-tuż

 • Michał Wroński    6 grudnia 2017 - 16:35
Program dla Śląska tuż-tuż
Program dla Śląska w nowym kształcie został zaprezentowany na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. (fot. twitter.com / Ślaski Urząd Marszałkowski)

Jeszcze przed świętami mamy poznać ostateczną wersję Programu dla Śląska – zapowiedź taką złożył Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, który 6 grudnia wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Program obejmuje ponad 70 różnego rodzaju przedsięwzięć (m.in. z zakresu infrastruktury transportowej, bądź energetyki), które wspierane będą przez rząd kwotą ok. 35 mld zł. Część z nich jest już jednak realizowana i to właśnie budzi zastrzeżenia marszałka województwa, który uważa, że Program praktycznie nie zawiera żadnych nowości.
• Prace nad Programem dla Śląska trwają prawie od roku. Dzisiejsze posiedzenie WRDS było – jak ocenił wiceminister Kwieciński - okazją do konsultacji ostatniej wersji tego dokumentu.

• Członkowie Rady ocenili nową wersję dokumentu znacznie lepiej aniżeli tę, którą przedstawiono w lipcu tego roku. Sceptyczny wobec propozycji rządu pozostaje jednak marszałek województwa. Jego zdaniem pod Program podciągnięto wiele przedsięwzięć, które i tak są realizowane.

• Dzięki temu Programowi za 5 - 6 lat będziemy mogli powiedzieć, że województwo śląskie nie jest pod progiem rozwojowym, jeśli idzie o produkt PKB – bardziej przychylny jest Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko – dąbrowskiej Solidarności.

- To największy program wsparcia, który do tej pory został przygotowany przez administrację rządową i który w najbliższych latach będzie realizowany przy wsparciu różnych instytucji. To odpowiedź na inicjatywę przedstawicieli WRDS przedstawioną w czasie przygotowań naszej strategii rządowej. To właśnie wtedy pojawiły się prośby o działania, które pozwoliłyby na wykorzystanie szans, które ma Śląsk, a jednocześnie pozwalałyby na rozwiązywanie problemów, z którymi ten region się boryka – tak o Programie dla Śląska mówi Jerzy Kwieciński.

Na liście jest dziś ponad 70 zadań. Ale to nie koniec

Wiceminister podkreśla, że dokument ten został przygotowany we współpracy z wieloma instytucjami państwowymi (m.in. resortem energii, resortem nauki i szkolnictwa wyższego, resortem infrastruktury i budownictwa, Państwowym Funduszem Rozwoju, NFOŚiGW, czy NCBR) i wylicza, że wśród mogących liczyć na rządowe wsparcie przedsięwzięć już dziś znajduje się ponad 70 różnego rodzaju zadań.

- Przy czym nie jest to wcale lista zamknięta. Jeżeli będą pojawiały się nowe przedsięwzięcia, które będziemy mogli wesprzeć, to również będziemy to czynić – zapowiada Kwieciński.

Czytaj : Program dla Śląska: Strategia ze stolicy uleczy problemy regionu?

Na temat szczegółów wiceminister na razie nie chce się wypowiadać. Zapowiada, że powinniśmy je poznać jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Przyznaje jednak, że w porównaniu do wersji sprzed kilku miesięcy w Programie większy nacisk został położony na energetykę (mowa jest o wsparciu technologii ograniczających smog, instalacji zgazowania węgla, czy projektu inteligentnej kopalni) i sektor zdrowia. Na liście zadań znajdują się inwestycje w infrastrukturę techniczną, program zakłada ponadto wsparcie przedsięwzięć biznesowych.

- O ile poprzednia wersja programu nie wnosiła niczego do rozwoju Śląska, to teraz mamy wskazanych wiele konkretnych inwestycji. Wskazane są także źródła ich finansowania. Dzięki temu Programowi za 5 - 6 lat będziemy mogli powiedzieć, że województwo śląskie nie jest pod progiem rozwojowym, jeśli idzie o produkt PKB – ocenia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko – dąbrowskiej Solidarności.×
KOMENTARZE (3)

 • Moj komentarz, 2017-12-08 11:57:40

  Do w.potega@neostrada.pl: A Polska Wschodnia jest wspierana przez inne województwa (w tym śląskie) bo...? A Warszawa jest dofinansowana przez inne województwa (w tym śląskie) bo...? A czemu inne województwa (w tym śląskie) muszą płacić za programy w warmińsko-mazurskim? Niestety, taki system...  rozwiń
 • oglad sprawy, 2017-12-07 10:54:25

  Do w.potega@neostrada.pl: Polska nie jest wspierana prze bogatsze państwa UE bo płacimy za UE w formie jawnej jako składki członkowskie i nie jawne wyprowadzane kasy z Polski plus dostęp do rynku i ograniczenie polskiej konkurencji. To dzieki tym krajom, które okupowały Polske oraz wspierały nazist...ów z "MARSA" czyli kolaborowały, wystawiały jednostki SS zostaliśmy zepchnięci na skraj załamania gospodarczego. Dzisiaj EU realizuje projekt komunisty Spinellego - super państwa komunistycznego, gdzie władzę mają nie wybrani demokratycznie komisarze w komitetach- czyli sposób sprawowania władzy jak u sovietów.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-12-07 10:24:35

  Śląsk nie jest nawet pod progiem rozwojowym? Przemysłu tam było dużo, mają ,,czarne złoto", ludzie pracowici, uczelnie są,... Co się stało? O co chodzi? Chyba podatnicy powinni wiedzieć, dlaczego wybrany region jest wspierany z państwowej kasy? Polska jest wspierana przez bogatsze kraje europej...skie, bo w Polsce był socjalizm. Śląsk jest wspierany przez bogatsze regiony, bo?  rozwiń